29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPraca | HR | Kariera | EBSztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie dla przyszłości pracy?

Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie dla przyszłości pracy?

-

Według najnowszego raportu Talent Alpha, ponad 90% wiodących dostawców usług i jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji (AI).

To zjawisko ma zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla rynku pracy.

Pozytywna strona AI

AI ma potencjał do znacznego zwiększenia produktywności pracowników. Według raportu, wdrożenie AI w firmach może doprowadzić do wzrostu wydajności nawet o 30%. Dzieje się tak, ponieważ AI może automatyzować wiele zadań, które obecnie wykonują ludzie.

AI może również pomóc firmom w podejmowaniu lepszych decyzji. Dzięki analizowaniu dużych ilości danych, AI może identyfikować trendy i zależności, które są niewidoczne dla ludzi. To może pomóc firmom w optymalizacji procesów, rozwoju nowych produktów i usług oraz podejmowaniu bardziej strategicznych decyzji.

Negatywna strona AI

Rozwój AI może jednak również doprowadzić do utraty niektórych miejsc pracy. Dzieje się tak, ponieważ AI może zastąpić pracowników w zadaniach, które są powtarzalne lub wymagają rutynowych operacji.

Według raportu, w najbliższych latach może dojść do utraty nawet 20% miejsc pracy w wyniku automatyzacji. To może być szczególnie trudne dla pracowników o niskich kwalifikacjach, którzy często wykonują zadania, które są podatne na automatyzację.

Wyzwania dla rynku pracy

Rozwój AI stawia przed rynkiem pracy szereg wyzwań. Jednym z nich jest konieczność dostosowania się do nowych technologii. Pracownicy muszą rozwijać nowe umiejętności, aby sprostać wymaganiom rynku pracy w dobie AI.

Innym wyzwaniem jest konieczność ochrony pracowników przed negatywnymi konsekwencjami automatyzacji. Firmy muszą wdrażać programy reskillingu i upskillingu, aby pomóc pracownikom, którzy mogą stracić pracę w wyniku automatyzacji.

Polska na tle innych krajów

Polska jest w czołówce krajów, w których rozwija się AI. Według raportu, w Polsce AI jest wykorzystywana głównie do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak obsługa klienta, marketing i sprzedaż.

Polska ma potencjał, aby stać się hubem dla rozwoju AI w Europie. Aby to osiągnąć, musimy jednak zadbać o rozwój kompetencji cyfrowych swoich obywateli.

Wnioski

Rozwój AI to szansa i zagrożenie dla rynku pracy. Aby zmaksymalizować korzyści z AI i zminimalizować zagrożenia, firmy i rządy muszą podjąć działania, które pomogą pracownikom w dopasowaniu się do nowych realiów rynku pracy.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!