20 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaBiznesSztuczna inteligencja w pracy - szanse i wyzwania

Sztuczna inteligencja w pracy – szanse i wyzwania

-

Dynamiczny rozwój narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, przyniósł znaczące zmiany na rynku pracy. Automatyzacja procesów staje się coraz bardziej powszechna, budząc zarówno obawy, jak i nadzieje.

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji dynamicznie się rozwijają i stają się coraz bardziej dostępne dla specjalistów i menedżerów. Wielu z nich zaczyna przyglądać się temu tematowi, zdając sobie sprawę z ogromnych możliwości, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Firmy analizują, jak dopasować swoją strategię biznesową do zautomatyzowanego środowiska, a specjaliści zastanawiają się, jak narzędzia AI mogą wesprzeć ich codzienną pracę.

Nadzieje a obawy

Rozwój sztucznej inteligencji wywołuje wiele pytań i obaw. Badanie Hays Poland wykazało, że 45% specjalistów uważa, iż sztuczna inteligencja pozytywnie wpłynie na ich sytuację zawodową. Jednak niemal co trzeci specjalista nie potrafi określić, jaki wpływ na jego karierę będzie miało AI, a 13% ocenia go negatywnie.

Specjaliści optymistycznie nastawieni do rozwoju sztucznej inteligencji wskazują na wiele korzyści. Uważają, że narzędzia AI mogą skrócić czas pracy, stworzyć przestrzeń dla twórczych projektów i zapewnić szersze spojrzenie na dane kwestie. Automatyzacja nie oznacza konieczności skracania dnia pracy, a raczej angażowanie pracowników w bardziej zaawansowane i kreatywne projekty. Narzędzia AI mogą również odciążyć w powtarzalnych i monotonnych zadaniach oraz poprawić ogólne samopoczucie pracowników.

Obawy i wyzwania

Z drugiej strony, specjaliści obawiają się, że rozwój sztucznej inteligencji może prowadzić do utraty pracy lub pogorszenia perspektyw zawodowych. Istnieje również obawa, że AI negatywnie wpłynie na relacje międzyludzkie w środowisku pracy.

Według badania Hays Poland, 42% specjalistów uważa, że wpływ sztucznej inteligencji na ich sytuację zawodową może pojawić się w ciągu 2-5 lat, podczas gdy niemal co trzeci specjalista uważa, że zmiany nadejdą jeszcze szybciej, nawet w najbliższych miesiącach.

W obliczu tych prognoz istotne jest, aby każdy realistycznie ocenił swoje możliwości, kompetencje i pozycję w coraz bardziej technologicznym świecie. Ważne jest również śledzenie najnowszych trendów IT, nowych narzędzi i aplikacji oraz rozwijanie umiejętności adaptacyjnych. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą stanowić duże wsparcie w wielu branżach, ale nadal niezbędny jest czynnik ludzki i dokładna weryfikacja wyników oferowanych przez zautomatyzowane programy.

Źródło: HAYS

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!