niedziela, 3 marca, 2024

Teatr ZAR – 20 lat eksperymentów i poszukiwania

Data:

Udostępnij przez:

patronat medialny

Teatr ZAR, działający przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, obchodzi w tym roku swoje dwudzieste urodziny. W ciągu tych dwóch dekad zespół wypracował unikalny język teatralny, łączący w sobie śpiew, taniec i performance.

Historia Teatru ZAR rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy to grupa młodych stażystów Ośrodka Grotowskiego wyjechała na pierwszą wyprawę badawczą do Gruzji. Tam zetknęli się z tradycyjnymi pieśniami i muzyką z tego regionu, które wywarły na nich głębokie wrażenie.

W kolejnych latach Teatr ZAR kontynuował swoje poszukiwania, łącząc elementy tradycyjnej kultury gruzińskiej z nowoczesną sztuką teatralną. Ich spektakle i projekty artystyczne poruszają ważne tematy społeczne, takie jak uchodźstwo, tożsamość i godność.

W ramach obchodów 20-lecia Teatr ZAR przygotował serię wydarzeń, które odbędą się w dniach 20-22 października 2023 roku we Wrocławiu. W programie znalazły się spektakl „Medee/Mojry”, koncert „Anamnesis” oraz projekt „Materiały do Pokojówek”.

„Medee/Mojry” to sceniczna instalacja, która opowiada o historii uchodźców. Pierwsza część instalacji przywołuje ścieżki migracji, które biegły do Europy przez Morze Śródziemne. Druga część dedykowana jest Ukrainie i uchodźcom z tego kraju.

„Anamnesis” to koncert pieśni z różnych kultur świata. Podczas koncertu wystąpią aktorzy Teatru ZAR oraz muzycy z Armenii, Gruzji, Iranu, Turcji i Polski.

„Materiały do Pokojówek” to projekt, w którym siedem kobiet z różnych krajów świata opowiada o swoich historiach i doświadczeniach.

Źródło: Instytut im. Jerzego Grotowskiego 

NAJNOWSZE

POLECAMY