12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaEkologiaNowy rząd musi podjąć kluczowe decyzje o transformacji energetycznej

Nowy rząd musi podjąć kluczowe decyzje o transformacji energetycznej

-

Nowy rząd w Polsce deklaruje nowe otwarcie w polityce energetycznej i klimatycznej. Aby te deklaracje były realne, rząd musi podjąć szereg kluczowych decyzji, które będą wyznaczać kierunek transformacji energetycznej kraju.

Obecnie obowiązująca Polityka energetyczna Polski do 2040 r. (PEP) jest przestarzała i nie uwzględnia realiów ekonomicznych i technologicznych w energetyce. Polska jest też jednym z niewielu unijnych krajów, które dotąd nie przyjęły Długoterminowej strategii niskoemisyjnego rozwoju ani nie przekazały do Komisji Europejskiej projektu zaktualizowanego Krajowego planu na rzecz energii i klimatu (KPEiK).

Dlaczego to pilne?

Transformacja energetyczna jest niezbędna dla Polski, aby sprostać wyzwaniom klimatycznym i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Bez jasnych decyzji politycznych transformacja będzie postępować nieefektywnie i będzie generować dodatkowe koszty.

Od czego zacząć?

Rząd musi podjąć następujące decyzje:

  • Określić daty kamieni milowych transformacji, np. zakończenia wydobycia węgla, elektryfikacji transportu czy budowy pierwszych bloków elektrowni jądrowych.
  • Ustalić ścieżki dojścia do tych celów, uwzględniając możliwości techniczne i finansowe kraju.
  • Opracować mechanizmy wsparcia dla inwestycji w transformację.

Proces przygotowania dokumentów strategicznych powinien być:

  • Spójny – wszystkie dokumenty powinny być opracowane na podstawie tych samych założeń i celów.
  • Inkluzywny – w procesie przygotowania dokumentów powinny uczestniczyć przedstawiciele różnych grup społecznych i interesariuszy.
  • Transparentny – proces przygotowania dokumentów powinien być otwarty dla opinii publicznej.

Nowy rząd ma szansę na rozpoczęcie transformacji energetycznej Polski w sposób rzetelny i profesjonalny. Aby te szanse wykorzystać, rząd musi podjąć kluczowe decyzje i przeprowadzić proces przygotowania dokumentów strategicznych w sposób spójny, inkluzywny i transparentny.

Źródło: Forum Energii

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...