Fortum, fiński koncern energetyczny, obchodzi 20-lecie swojej działalności w Polsce.
Firma zainwestowała w kraju ponad 4 miliardy złotych (1 miliard euro). Są to m.in. w dwie nowoczesne elektrociepłownie, które zapoczątkowały proces dekarbonizacji w polskim ciepłownictwie.
Historia Fortum w Polsce rozpoczęła się w 2003 roku wraz z zakupem Dolnośląskiego Zakładu Termoenergetycznego (DZT) w Świebodzicach. Rok później firma nabyła system ciepłowniczy w Częstochowie i rozpoczęła przygotowania do budowy nowoczesnej elektrociepłowni. Oddano ją do użytku w 2010 roku. Była to pierwsza elektrociepłownia w Polsce zaprojektowana do współspalania węgla z biomasą.
W kolejnych latach Fortum rozszerzyło swoją działalność w Polsce o Wrocław i Płock. Następnie w 2011 roku do firmy dołączyły zakłady EC Zabrze i ZEC Bytom. Z kolei w 2015 roku Fortum ogłosiło decyzję o budowie nowej elektrociepłowni w Zabrzu opalanej węglem oraz paliwem alternatywnym RDF (Refuse Derived Fuel) pozyskiwanym lokalnie. Oddano ją do użytku w 2018 roku.
Inwestycje Fortum w Polsce przyczyniły się do znacznego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza. Zastąpienie starych jednostek energetycznych nowymi, bardziej ekologicznymi, pozwoliło na redukcję emisji pyłów ponad jedenastokrotnie, dwutlenku siarki ponad siedmiokrotnie, a tlenku azotu blisko trzykrotnie.
W 2016 roku Fortum nabyło Grupę DUON i tym samym zadebiutowało na rynku sprzedaży energii elektrycznej i gazu. W ciągu siedmiu lat firma stała się jednym z kluczowych graczy na tych rynkach, skutecznie konkurując z największymi podmiotami obecnymi tam od wielu lat.
Fortum oferuje swoim klientom możliwość zakupu energii elektrycznej i gazu ze źródeł odnawialnych. Firma jest w stanie zaoferować nawet 100% energii ze źródeł zielonych, wpisując się w nowoczesne trendy dotyczące zrównoważonego rozwoju.
W ubiegłym roku Fortum ogłosiło plan dekarbonizacji swoich aktywów. Firma zamierza odejść od węgla do 2027 roku na rzecz źródeł odnawialnych i elektryfikacji systemów.
Źródło: Fortum