Konkurs ma na celu finansowanie innowacyjnych projektów badawczych w obszarze biotechnologii medycznej. Pula środków wynosi 380 mln zł. Podmiotem, który zarządzaja konkursem jest Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia.
W trzeciej edycji konkursu WIB, udział mogą wziąć naukowcy z różnych obszarów biotechnologii medycznej z zastosowaniami terapeutycznymi. Tym razem nie tylko z onkologii jak było to warunkim w poprzednich konkursach. Ideą projektu jest rozwijanie innowacyjnych produktów i technologii, które wspierają polską gospodarkę. Wszystkie aplikacje są poddawane weryfikacji formalnej, a następnie ocenie merytorycznej. Oczekiwane są innowacyjne produkty i technologie z potencjałem komercjalizacyjnym.
Rozpoczęcie ocen zależy od liczby zgłoszonych projektów. Wstępnie planowane są na przełomie 2023 i 2024 roku. Z kolei rekrutacja ekspertów trwa od 4 sierpnia do 30 września 2023 r.
Przyznane środki z konkursu mogą służyć do finansowania badań naukowych w obszarze biotechnologii medycznej oraz komercjalizacji wyników i know-how zespołów badawczych. Program pozwala na sfinansowanie do 100% kosztów realizacji zadań badawczych.
Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT