Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) wydał decyzję w sprawie Trzonolinowca.
Ekspertyza Politechniki Wrocławskiej wykazała, że budynek wymaga pilnych prac remontowych, a dalsze jego użytkowanie jest niemożliwe.
Mieszkańcy na wykwaterowaniu
W związku z decyzją PINB, w ciągu 18 miesięcy konstrukcja Trzonolinowca musi zostać wzmocniona. Do czasu zakończenia prac, budynek został wyłączony z użytkowania. Nakaz natychmiastowego wykwaterowania mieszkańców oznacza, że 44 rodziny będą zmuszone opuścić swoje domy.
Rozumiemy, że wyprowadzenie osób oraz ich dobytku z ponad czterdziestu lokali wymaga czasu. Nie mamy podstawy prawnej do wyznaczenia konkretnej daty. Oczekujemy, że wykwaterowanie będzie dobrowolne, niezwłoczne i nie będzie potrzeby ponaglenia. Dlatego pozytywnie odbieram informacje o tym, że jeszcze przed wydaniem decyzji rozpoczęto działania, które mają doprowadzić do opróżnienia budynku – mówi Przemysław Samocki, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Wrocławia.
Miasto zapewnia lokale zastępcze
Urząd Miejski Wrocławia zapewnia, że wszystkim mieszkańcom Trzonolinowca, którzy potrzebują pomocy, zostaną zapewnione lokale zastępcze. Dotyczy to zarówno lokali komunalnych, jak i prywatnych.
Od kilku tygodni działaliśmy zapobiegawczo. Spodziewaliśmy się, że prędzej czy później i tak mieszkańcy będą musieli wyprowadzić się z Trzonolinowca na czas remontu. Osoby z mieszkań komunalnych już kilkanaście dni temu otrzymywały oferty lokali zastępczych. Pierwsze cztery rodziny już zaakceptowały zaproponowane im lokum. Decyzja PINB o zakazie użytkowania Trzonolinowca otwiera nam możliwość pomocy także właścicielom prywatnym. Od początku zakładaliśmy, że do nich także powinniśmy wyjść z propozycjami, ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna – mówi prezydent Jacek Sutryk.
Sytuacja pod kontrolą
Chociaż decyzja PINB oznacza spore utrudnienia dla mieszkańców, eksperci podkreślają, że konstrukcja Trzonolinowca nie grozi katastrofą budowlaną. Regularne pomiary wytężenia lin prowadzone przez Politechnikę Wrocławską będą nadal monitorować stan budynku.
Przyszłość Trzonolinowca
Wzmocnienie konstrukcji wieżowca to skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie. Miasto Wrocławia deklaruje, że zrobi wszystko, aby uratować ten charakterystyczny budynek, który jest symbolem powojennej odbudowy miasta.
Źródło: UM Wrocław