12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneTSUE - roszczenia banków nie są przedawnione, konieczne wzajemne rozliczenie

TSUE – roszczenia banków nie są przedawnione, konieczne wzajemne rozliczenie

-

14 grudnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie C-28/22 dotyczący przedawnienia roszczeń banków w sprawach frankowych.

TSUE nie wypowiedział się o konkretnym terminie rozpoczęcia biegu przedawnienia roszczeń banków. Zaznaczył jedynie, że nie może on biec od daty prawomocnego wyroku. Podkreślił również, że termin przedawnienia musi być symetryczny dla obu stron. Oznacza to, że termin przedawnienia roszczeń klientów nie może rozpocząć się wcześniej niż termin banków.

Ponadto, TSUE potwierdził sankcję trwałej bezskuteczności. Oznacza to, że termin przedawnienia dla obu stron należy liczyć od złożenia przez klienta wyraźnego oświadczenia, że zna konsekwencje upadku umowy.

TSUE nie zakwestionował co do zasady zarzutu zatrzymania. Zaznaczył jedynie, że podniesienie zarzutu zatrzymania nie wstrzymuje naliczania odsetek.

Wszystkie te ustalenia sędziów TSUE świadczą o tym, że roszczenia banków i klientów nie powinny być traktowane jako przedawnione i muszą być rozliczone. Oznacza to, że kredytobiorcy, którzy złożyli już przed sądem oświadczenie o bezskuteczności umowy, mogą dochodzić zwrotu nadpłaconych rat kredytu. Banki natomiast mogą dochodzić od kredytobiorców kwot pozostałych do spłaty kredytu.

Wyrok TSUE jest korzystny dla obu stron. Kredytobiorcy zyskują możliwość dochodzenia zwrotu nadpłaconych rat, a banki mają szansę na odzyskanie części swoich pieniędzy.

Wyrok TSUE jest również istotny dla polskiego systemu prawnego. Przyczynia się do ujednolicenia orzecznictwa w sprawach frankowych i może mieć wpływ na dalszy przebieg tych procesów.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...