31.4 C
Wrocław
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaTurystykaUbezpieczenie turystyczne | Bezpieczeństwo i spokój na wakacjach

Ubezpieczenie turystyczne | Bezpieczeństwo i spokój na wakacjach

-

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi czas na planowanie wyjazdu.

Oprócz rezerwacji biletów i noclegów, nie należy zapominać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenie zapewni nam ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak nagłe zachorowanie, wypadek czy utrata bagażu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy turystycznej?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:

 • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia: To najważniejszy element polisy. Powinna ona być dostosowana do kraju, do którego się wybieramy, oraz do planowanych aktywności. W Europie minimalna suma ubezpieczenia to 30 000 euro, ale w przypadku wyjazdów do USA czy Kanady może ona wynieść nawet milion złotych.
 • Zakres ochrony: Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. koszty leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, transport medyczny, ratownictwo GOPR, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu, assistance.
 • Dodatkowe opcje: Niektóre polisy oferują dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu, ubezpieczenie od zaostrzenia choroby przewlekłej, ubezpieczenie uprawiania sportów ekstremalnych.
 • Cena: Ceny polis turystycznych mogą się różnić w zależności od zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia i firmy ubezpieczeniowej. Warto porównać oferty kilku firm, aby wybrać polisę o najlepszym stosunku ceny do jakości.

Przykładowe koszty leczenia za granicą

Egipt:

 • Konsultacja lekarska – wizyta hotelowa, proste zachorowania – 150 EUR
 • Hospitalizacja dobowa, związana np. z zatruciem – 1 000 EUR
 • Wylew krwi do mózgu po urazie głowy (kilkudniowa hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii) – 10 000 EUR
 • Komora dekompresyjna po nurkowaniu – 18 000 EUR

Stany Zjednoczone:

 • Wizyta w punkcie Urgent Care, Walk-In Clinic – 150 USD
 • Infekcja z gorączką u dziecka (wizyta domowa pediatry) – 500 USD
 • Wypadek na rowerze, złamanie nogi, wizyta na ostrym dyżurze – 6 500 USD
 • 4 dniowa hospitalizacja związana z zaburzeniami rytmu serca – 35 000 USD
 • Hospitalizacja związana z wypadkiem samochodowym – 128 000 USD

Ubezpieczenia turystyczne a EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatne lub częściowo odpłatne leczenie w ramach publicznych systemów opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Należy jednak pamiętać, że EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia, np. transportu medycznego, repatriacji zwłok, ubezpieczenia NNW, ubezpieczenia bagażu. Dlatego też wykupienie polisy turystycznej jest zawsze dobrym pomysłem, nawet jeśli wybieramy się do Europy.

Ubezpieczenia turystyczne a wyjazdy z biurem podróży

Biura podróży często oferują swoim klientom ubezpieczenia turystyczne w pakiecie z wyjazdem. Należy jednak dokładnie sprawdzić zakres ochrony takiej polisy, ponieważ może on być niewystarczający. Przed wykupieniem polisy warto porównać jej ofertę z ofertami innych firm ubezpieczeniowych.

Przykłady roszczeń i pomocy udzielonej w ramach polis ubezpieczeń turystycznych:

 • Anulowanie wyjazdu: Czteroosobowa rodzina musiała anulować wyjazd do Disneylandu, gdy ich syn został zdiagnozowany z wyrostkiem robaczkowym tuż przed datą wyjazdu. Ich polisa ubezpieczenia turystycznego zwróciła im pełną kwotę kosztów opłaconych z góry kosztów podróży, w tym biletów lotniczych, zakwaterowania w hotelu i biletów do parku.
 • Ewakuacja medyczna: Podróżnik samotnie wędrujący po Himalajach zachorował na chorobę wysokościową i musiał zostać ewakuowany helikopterem do szpitala w Katmandu. Jego polisa ubezpieczenia turystycznego pokryła koszt ewakuacji, a także pobyt w szpitalu i leczenie.
 • Utrata bagażu: Biznesmen podróżujący w celach służbowych zgubił bagaż podczas lotu. Jego polisa ubezpieczenia turystycznego zwróciła mu koszty zakupu odzieży i przyborów toaletowych zastępczych, a także niedogodności spowodowanych opóźnieniem w otrzymaniu bagażu.
 • Odpowiedzialność cywilna: Turysta podczas zwiedzania zabytków w Rzymie niechcący przewrócił i uszkodził cenną statuetkę. Jego polisa ubezpieczenia turystycznego pokryła koszt wyrządzonej szkody.
 • Repatriacja: Małżeństwo w podeszłym wieku podróżujące na statku wycieczkowym musiało zostać zdjęte ze statku i hospitalizowane w portowym mieście, gdy jedno z nich zachorowało na ciężką chorobę. Ich polisa ubezpieczenia turystycznego pokryła koszt leczenia, a także koszt repatriacji do kraju ojczystego.

Istotne jest, aby pamiętać, że zakres ochrony i świadczenia konkretnej polisy ubezpieczenia turystycznego będą się różnić w zależności od wybranej polisy. Dlatego przed zakupem polisy ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z jej warunkami, aby upewnić się, że jesteś objęty ochroną przed rodzajami ryzyka, z którymi najprawdopodobniej spotkasz się podczas podróży.

Dodatkowe wskazówki dotyczące wyboru polisy ubezpieczenia turystycznego:

 • Weź pod uwagę swój cel podróży i planowane aktywności. Potrzebny Ci rodzaj ochrony będzie się różnić w zależności od tego, dokąd się wybierasz i co planujesz robić. Na przykład, jeśli planujesz wędrówki górskie lub narciarstwo, będziesz potrzebować polisy, która obejmuje sporty ekstremalne.
 • Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Dostępnych jest wiele różnych firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia turystyczne, dlatego warto porównać oferty, aby znaleźć polisę o najlepszym stosunku ceny do jakości.
 • Uważnie przeczytaj warunki polisy. Upewnij się, że rozumiesz zakres ochrony i wykluczenia polisy przed jej zakupem.
 • Zadawaj pytania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące polisy, nie wahaj się zapytać firmy ubezpieczeniowej.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz upewnić się, że masz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które ochroni Cię w razie nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży.

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!