31.4 C
Wrocław
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieUbezpieczenie zdrowotne członków rodziny

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny

-

Każdy ubezpieczony ma prawo do zgłoszenia do swojego ubezpieczenia zdrowotnego niepracujących członków rodziny, którzy dzięki temu mogą bezpłatnie korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Jest to istotne rozwiązanie zapewniające dostęp do opieki medycznej dla osób, które nie posiadają własnego tytułu do ubezpieczenia.

Kto może zostać zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny?

Ubezpieczony może zgłosić do swojego ubezpieczenia:

  • Dziecko, w tym:Własne dziecko
  • Dziecko współmałżonka
  • Dziecko przysposobione
  • Dziecko obce, dla którego jest się opiekunem prawnym
  • Wnuczka, jeśli żaden z rodziców nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i nie prowadzi działalności gospodarczej
  • Dziecko obce, będące w rodzinie zastępczej lub mieszkające w prowadzonym przez ubezpieczonego rodzinnym domu dziecka

Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia?

Zgłoszenia członka rodziny dokonuje się na druku ZCNA, który należy złożyć w placówce właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Do formularza należy dołączyć odpowiednie dokumenty, m.in. akt urodzenia dziecka, akt małżeństwa, orzeczenie sądu o przysposobieniu, świadectwo opieki prawnej.

Ważne! Członek rodziny musi spełniać określone warunki, aby móc korzystać z ubezpieczenia. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej NFZ lub w placówce tego urzędu.

Co zrobić, gdy członek rodziny uzyska prawo do własnego ubezpieczenia?

Członka rodziny należy wyrejestrować z ubezpieczenia w ciągu 7 dni od dnia, w którym uzyskał on prawo do własnego ubezpieczenia. Może to nastąpić np. w momencie podjęcia pracy lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Co zrobić, gdy członek rodziny straci tytuł do własnego ubezpieczenia?

Jeśli członek rodziny straci tytuł do własnego ubezpieczenia, np. z powodu utraty pracy, może zostać ponownie zgłoszony do ubezpieczenia przez ubezpieczoną osobę. Ważne jest, aby członek rodziny nie ukończył 26 roku życia i nadal się uczył.

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny to ważne rozwiązanie zapewniające dostęp do opieki medycznej dla osób, które nie posiadają własnego tytułu do ubezpieczenia. Warto pamiętać o obowiązkach związanych ze zgłaszaniem i wyrejestrowywaniem członków rodziny z ubezpieczenia, aby uniknąć problemów w dostępie do świadczeń zdrowotnych.

ŹródłoZUS
Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!