10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneUrlop macierzyński i rodzicielski | Najważniejsze informacje

Urlop macierzyński i rodzicielski | Najważniejsze informacje

-

Narodziny dziecka to wyjątkowy czas, wiążący się z wieloma pytaniami, również dotyczącymi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Do ubiegania się o urlop macierzyński i rodzicielski uprawnieni są zarówno mamy, jak i ojcowie dziecka, pod warunkiem, że są ubezpieczeni.

Czas na powitanie maluszka

Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni. W przypadku ciąży mnogiej okres ten ulega wydłużeniu:

  • 31 tygodni – bliźnięta
  • 33 tygodnie – trojaczki
  • 35 tygodni – czworaczki
  • 37 tygodni – pięcioraczki i więcej

Tata też może zostać w domu

Tak, ojciec dziecka również może skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Pierwsze 14 tygodni zarezerwowane są jednak dla mamy. W wyjątkowych sytuacjach ojciec może przejąć opiekę nad noworodkiem już w tym czasie.

Czas dla rodziny

Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców wynosi 61 tygodni w przypadku jednego dziecka. W przypadku bliźniąt okres ten wydłuża się do 74 tygodni, a dla trojaczków, czworaczków i pięcioraczków odpowiednio do 76, 78 i 80 tygodni.

Dodatkowe tygodnie z maluszkiem

Od 2023 roku rodzice mogą skorzystać z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, które przysługują drugiemu rodzicielowi. Oznacza to, że jeśli mama wykorzysta 32 tygodnie urlopu, tata może zająć się dzieckiem na kolejne 9 tygodni.

Wysokość zasiłku

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Za okres urlopu macierzyńskiego przysługuje 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za okres urlopu rodzicielskiego – 70%. Istnieje możliwość otrzymania 81,5% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 21 dni po porodzie.

ŹródłoZUS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!