12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaBiznesUstawa o kryptowalutach - ochrona iluzoryczna, straty realne

Ustawa o kryptowalutach – ochrona iluzoryczna, straty realne

-

Do końca 2024 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące rynek kryptowalut.

Ustawa, choć inspirowana unijnym rozporządzeniem MiCA, wprowadza daleko idące restrykcje, które mogą negatywnie odbić się na zwykłych użytkownikach.

Nadmierna ochrona czy hamulec rozwoju?

Projekt ustawy, opublikowany pod koniec lutego 2024 roku, stawia sobie za cel implementację MiCA w polskim systemie prawnym. Ochrona inwestorów przed oszustwami i praniem pieniędzy to niewątpliwie słuszne założenie. Jednakże, zdaniem ekspertów, sposób realizacji tego celu budzi poważne wątpliwości.

Każdy kto będzie chciał prowadzić działalność, polegającą na skupie lub sprzedaży kryptowalut – nieważne czy to jest wielka giełda kryptowalut czy mały punkt, kantor na ulicach miasta – będzie musiał wpłacić zabezpieczenie, w kwocie 125 tys. euro. W Polsce mamy ponad tysiąc takich punktów, gdzie można fizycznie pójść i bezpiecznie kupić kryptowalutę. Większość z nich po prostu zostanie zmieciona z rynku, bo nie będą w stanie wpłacić tak ogromnego zabezpieczenia – mówi Sławek Zawadzki, prezes Kangi, platformy dostarczającej usługi wymiany kryptowalut.

Polska kontra Unia: kto chroni lepiej?

MiCA słynie z umiarkowanego podejścia do regulacji kryptowalut. Polska ustawa wykracza daleko poza unijne ramy, nakładając na podmioty działające na rynku szereg restrykcyjnych obowiązków. To z kolei może doprowadzić do marginalizacji mniejszych graczy i ograniczenia dostępności kryptowalut dla przeciętnego Kowalskiego.

Inwestowanie w krypto – globalny trend, polskie wyzwania

W dobie rosnącej popularności kryptoaktywów, polski ustawodawca stawia opór globalnym trendom. Zamiast ułatwiać inwestowanie, nowe przepisy mnożą bariery, stawiając pod znakiem zapytania bezpieczeństwo i komfort drobnych uczestników rynku.

Kryptowaluta – definicja i zastosowanie

Kryptowaluta, nazywana również „krypto”, to cyfrowa forma pieniądza, niekontrolowana przez centralną instytucję. Opiera się na technologii blockchain, gwarantującej bezpieczeństwo i przejrzystość transakcji. Popularne kryptowaluty to m.in. bitcoin, ethereum i litecoin. Mogą one służyć do płatności online, inwestowania lub przechowywania kapitału.

Ustawa o kryptowalutach – pytania bez odpowiedzi

Czy nowe przepisy rzeczywiście chronią inwestorów? Czy nie utrudniają inwestowania w kryptowaluty? Jakie będą długofalowe skutki ustawy dla polskiego rynku? Te pytania pozostają bez odpowiedzi. Pewne jest jedno: nadchodzące zmiany budzą wiele obaw i mogą negatywnie odbić się na rozwoju cyfrowych finansów w Polsce.

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...