12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneStary smartfon? Wyczyść go, zanim wyrzucisz!

Stary smartfon? Wyczyść go, zanim wyrzucisz!

-

W dobie cyfrowej rewolucji smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia.

Przechowujemy na nich mnóstwo danych – od zdjęć i kontaktów, po dane logowania do banku i dokumenty medyczne. Co jednak dzieje się z tymi danymi, gdy pozbywamy się starego telefonu?

Według badania TME, co roku wymieniamy smartfony średnio co 1-3 lata. Niestety, nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z nierozsądnym pozbywaniem się zużytego sprzętu. Pozostawione na nim dane osobowe mogą stać się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców.

Dane wrażliwe na wyciągnięcie ręki

Przestępcy dysponują narzędziami, które umożliwiają im odzyskanie danych z pozornie wyczyszczonych telefonów. Zdjęcia, notatki, a nawet dane logowania do banku – wszystko to może wpaść w niepowołane ręce, jeśli nie usuniemy ich w odpowiedni sposób.

Świadomość zagrożeń związanych z danymi osobowymi w Internecie jest coraz wyższa. Jednak to nie tylko w sieci powinniśmy mieć się na baczności. Ważna jest także ochrona prywatnych informacji znajdujących się na fizycznych nośnikach, szczególnie tych, które puszczamy w świat. Dane na nich zwykle nie są zaszyfrowane, w efekcie ich odzyskanie jest bardzo łatwe. A zagrożeń jest wiele. Kradzież profilu w mediach społecznościowych może posłużyć do wyłudzeń, przejęcie danych osobowych ułatwić wzięcie kredytu na nasze nazwisko, a prywatne korespondencje i kontakty do znajomych czy rodziny niosą ze sobą ryzyko także dla naszych bliskich – mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

Jak bezpiecznie pozbyć się starego smartfona?

  • Przywróć ustawienia fabryczne. To pierwszy krok, który usunie większość danych z telefonu. Pamiętaj jednak, że nie jest to metoda stuprocentowo bezpieczna.
  • Użyj specjalnego oprogramowania do usuwania danych. Programy te nadpisują istniejące dane losowymi wartościami, uniemożliwiając ich odzyskanie.
  • Wyjmij kartę SIM i kartę pamięci. Te niewielkie karty mogą zawierać ważne dane, których nie chcesz ujawniać.
  • Zniszcz fizycznie pamięć telefonu. Jeśli masz pewność, że dane zostały usunięte, możesz fizycznie zniszczyć pamięć telefonu, np. młotkiem.

Pamiętaj o ochronie środowiska!

Zużyty sprzęt elektroniczny nie powinien trafiać do zwykłego kosza. Oddaj go do specjalnego punktu zbiórki elektroodpadów, gdzie zostanie poddany recyklingowi.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i chroń środowisko! Wyczyść swój stary smartfon, zanim wyrzucisz go do kosza.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...