20 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneUwaga na oszustów podszywających się pod ankieterów GUS!

Uwaga na oszustów podszywających się pod ankieterów GUS!

-

Główny Urząd Statystyczny (GUS) ostrzega przed trwającą kampanią phishingową, w której oszuści podszywają się pod ankieterów statystyki publicznej.

Celem jest wyłudzenie danych osobowych i finansowych od nieświadomych obywateli.

Pamiętajmy:

  • Ankieterzy GUS nigdy nie pytają o dane dowodu osobistego, dane bankowe, nie zbierają pieniędzy i nie proszą o dokonanie jakiejkolwiek wpłaty na rachunek bankowy.
  • Ankieter dzwoniący w imieniu GUS ma obowiązek podać imię, nazwisko oraz numer legitymacji służbowej (na życzenie respondenta).
  • W przypadku podejrzeń co do tożsamości ankietera:
  • Sprawdź na stronie internetowej GUS, czy aktualnie przeprowadzane jest badanie, na które powołuje się ankieter.
  • Zweryfikuj tożsamość ankietera za pomocą dedykowanej aplikacji „Sprawdź tożsamość ankietera” dostępnej na stronie www.badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera.
  • Możesz również zadzwonić do urzędu statystycznego lub na Infolinię Statystyczną pod numerem 22 279 99 99 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00).
  • Umów się na inny termin przeprowadzenia badania drogą telefoniczną lub zażądaj przeprowadzenia badania we własnym domu w ramach bezpośredniego kontaktu z ankieterem.

Aktualnie prowadzone badania statystyczne to badania społeczne, cen oraz rolne.  Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na stronie GUS w zakładce „Badania Statystyczne”.

W przypadku otrzymania podejrzanych SMS-ów i rozmów telefonicznych zgłoś je do CSIRT NASK w ramach strony internetowej „Zgłoś incydent”.

Źródło: GUS

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!