29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKulturaVladimir Boudnik | Pierwsza od ponad 60 lat indywidualna ekspozycja prac

Vladimir Boudnik | Pierwsza od ponad 60 lat indywidualna ekspozycja prac

-

Od 26 maja publiczność Galerii Miejskiej będzie miała okazję obejrzeć retrospektywną wystawę dzieł Vladimira Boudnika. To czeski awangardowy grafik i malarz, którego niezwykłe życie i niekonwencjonalna postawa twórcza zainspirowała Bohumila Hrabala do napisania powieści „Czuły barbarzyńca”. Będzie to pierwsza od ponad 60 lat indywidualna ekspozycja prac tego legendarnego artysty w Polsce.

Boudnik był artystą o nieograniczonej wyobraźni i niezwykłej kreacyjnej sile. Zasłynął przede wszystkim jako jeden z głównych prekursorów ruchu eksplozjonistycznego. Jego idea polegała na tworzeniu w oparciu o swobodne skojarzenia myślowe. Istotą pracy w tym nurcie była umiejętność przywoływania kształtów i kolorów odpowiadających wspomnieniom konkretnych miejsc. Te kolejno artysta przetwarzał w oparciu o subiektywne doświadczenia i refleksje.

W Galerii Miejskiej we Wrocławiu pokazane zostaną zróżnicowane dzieła czeskiego artysty pochodzące z 1947-1968. Obok grafik na ekspozycji pojawią się również kolaże, malarstwo oraz dokumentacja fotograficzna happeningów Boudnika z przełomu lat 40. i 50. Dopełnieniem wystawy będą związane z twórcą archiwalia. Wśród nich znajdą się m.in.:

  • listy z rysunkowymi notatkami,
  • samizdaty,
  • katalogi z unikatowymi grafikami,
  • oryginał słynnego manifestu eksplozjonizmu.

Na oficjalne otwarcie wystawy zapraszamy 25 maja o godzinie 18:00.
Ekspozycję można będzie oglądać do 20 czerwca.

Źródło: Galeria Miejska

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!