18.2 C
Wrocław
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaTurystykaWakacje w hierarchii życiowych potrzeb Polaków

Wakacje w hierarchii życiowych potrzeb Polaków

-

Badania społeczne przeprowadzone przez Research Partner i Travelplanet.pl wykazały, że wakacje zajmują istotne miejsce w hierarchii podstawowych potrzeb Polaków. Nawet w obliczu rosnącej inflacji i drożyzny, 49% dorosłych Polaków planuje wyjazd na wakacje w tym roku, a dodatkowe 30% rozważa tę możliwość.

Grupa, która nie będzie miała okazji wyjechać, podała ogólną drożyznę jako główną przyczynę rezygnacji (51%). Osoby te zdecydowałyby się przeznaczyć dodatkowe środki na bieżące wydatki (33%) lub spłatę kredytów (25%). W hierarchii potrzeb tej grupy, wakacyjny wypoczynek (6%) i zakup samochodu (9%) znajdują się na końcu listy.

Natomiast dla około 80% Polaków planujących wakacje, wyjazd stanowi pierwszy pomysł na wydanie dodatkowych pieniędzy. Tylko 6% respondentów uważa bieżące wydatki za ważniejsze, a 15% stawia spłatę kredytów na pierwszym miejscu. Około 28% osób zdecydowanych na wakacje nie mogłoby z nich zrezygnować nawet w trudnej sytuacji finansowej.

Choć inflacja i drożyzna wpływają na decyzje niektórych Polaków, wypoczynek wciąż jest ważniejszy od wielu innych wydatków. Dla co dziesiątego Polaka wypoczynek stał się luksusem, którego nie mogą sobie pozwolić. Wśród osób, które zrezygnowały z wakacji, 43% wskazało wysokie ceny usług turystycznych jako główny powód.

Jak, gdzie i za ile chcą wypoczywać Polacy?

Oto najważniejsze informacje dotyczące wakacji Polaków w kontekście inflacji:

 • 49% Polaków zamierza wyjechać na wakacje,
 • 21% Polaków planuje zrezygnować z tegorocznych wakacji,
 • 51% osób, które rezygnują z wakacji, wskazuje drożyznę jako przyczynę,
 • najczęstszy wakacyjny budżet Polaków to 7,5-10 tys. zł,
 • średnio Polacy zamierzają wydać 2-2,5 tys. zł na wakacyjny wyjazd na jedną osobę,
 • budżet wynoszący 2500 zł wystarczyłby na wakacje dla dwóch osób w czerwcu lub wrześniu na Riwierze Tureckiej lub w Bułgarskich hotelach 3* z przelotem i wyżywieniem HB,
 • kwota 5000 zł wystarcza na wakacje dla dwóch osób w lipcu lub sierpniu w Bułgarii, Grecji lub Hiszpanii, albo z wyżywieniem AI w Turcji lub Egipcie,
 • 9% osób zdecydowanych na wakacyjny wyjazd planuje wydać ponad 10 tys. zł na osobę,
 • 32% osób rozważających wakacje jest skłonnych przesunąć wyjazd na czerwiec lub wrzesień ze względu na drożyznę,
 • 50% klientów biur podróży zarezerwowało wakacje na czerwiec i wrzesień,
 • 34% osób zdecydowanych na wakacyjny wyjazd rozważa obniżenie standardu hotelu ze względu na ceny,
 • 36% osób planujących wakacje uważa, że wcześniejsza rezerwacja jest korzystniejsza cenowo,
 • 18% osób zdecydowanych na wakacyjny wyjazd preferuje rezerwację last minute.

Podsumowanie

Pomimo wzrostu inflacji i drożyzny, wakacje nadal zajmują ważne miejsce w hierarchii potrzeb Polaków. Dla wielu z nich jest to priorytetowy wydatek, a rezygnacja z wakacji jest ostatecznością. Choć ceny usług turystycznych stanowią przeszkodę dla niektórych, wielu Polaków nadal planuje wyjazd na wakacje i jest skłonnych dostosować swój budżet do możliwości.

Najpopularniejsze wakacyjne budżety mieszczą się w przedziale 7,5-10 tys. zł, a większość osób zamierza wydać 2-2,5 tys. zł na osobę. Istnieje również grupa osób, która planuje inwestować więcej i przeznaczyć ponad 10 tys. zł na wakacyjny wypoczynek. Czerwiec i wrzesień stają się atrakcyjnymi miesiącami dla wakacyjnych podróżników ze względu na niższe ceny. Niektórzy preferują rezerwację last minute, podczas gdy inni decydują się na wcześniejsze rezerwacje, aby skorzystać z korzystniejszych ofert.

Źródło: Travelplanet

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!