26 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneWork-Life Balance | Co mówią pracownicy?

Work-Life Balance | Co mówią pracownicy?

-

Najnowsze dane przedstawione przez ClickMeeting ukazują, że wielu pracowników wciąż nie rozumie pojęcia work-life balance. Zaledwie 31% respondentów zna tegoroczne zmiany prawne w tym zakresie.

ClickMeeting przeprowadził ankietę, w której zapytał respondentów o ich zdanie na temat wprowadzonych rozwiązań work-life balance w miejscu pracy. Wyniki pokazują, że 51% osób nie zostało poinformowanych przez pracodawcę o tych zmianach, 28% nie jest pewne, a 21% otrzymało informacje na ten temat.

Nowe przepisy Kodeksu Pracy, obowiązujące od 26 kwietnia 2023 roku, wprowadziły bezpłatny urlop opiekuńczy, wydłużenie urlopu rodzicielskiego oraz możliwość zwolnienia z obowiązków z powodu siły wyższej. Zmiany te są zgodne z unijnymi dyrektywami dotyczącymi warunków pracy i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest jednym z warunków zachowania zdrowia i satysfakcji z pracy. Poprawia również wydajność pracowników. Wyniki ankiety wskazują na to, że work-life balance jest wciąż niedoceniany i mało znany. Jednocześnie jednak coraz więcej firm podejmuje kroki w celu poprawy tej sytuacji – komentuje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting.

Zgodnie z ankietą ClickMeeting, respondenci zauważyli wprowadzenie nowych rozwiązań work-life balance przez pracodawców. To obejmowało m.in. dodatkowe rodzaje urlopów wynikających z ustawy, elastyczne godziny pracy oraz możliwość pracy u innego pracodawcy.

Wyniki badania wykazały, że 42% respondentów nie jest pewnych, czy ich firma wprowadziła zmiany związane z work-life balance. 40% stwierdziło, że ich pracodawca nie wprowadził nowych rozwiązań w tym obszarze. Natomiast 11% respondentów zaznaczyło, że już wcześniej w ich miejscu pracy dbano o równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Ostatecznie, 8% ankietowanych uważa, że obecnie istnieją większe możliwości utrzymania równowagi między pracą a życiem prywatnym w ich przedsiębiorstwach. To sugeruje, że świadomość i praktyki związane z work-life balance są stopniowo rozwijane.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!