12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNieruchomościWpływ nowych przepisów budowlanych na ceny mieszkań

Wpływ nowych przepisów budowlanych na ceny mieszkań

-

Nowelizacja specustawy mieszkaniowej wprowadza wymóg budowy 1,5 miejsca parkingowego na każde mieszkanie. Zdaniem ekspertów, może to negatywnie odbić się na cenach nieruchomości.

Głównym problemem jest wzrost kosztów budowy, który wiąże się z koniecznością wybudowania większej liczby miejsc parkingowych. Dotyczy to zarówno budowy parkingów naziemnych, jak i podziemnych.

Parkingi naziemne

Budowa parkingu naziemnego jest mniej kosztowna niż parkingu podziemnego, ale zajmuje więcej miejsca. W rezultacie deweloperzy mogą być zmuszeni do zmniejszenia liczby mieszkań w danym projekcie, co może prowadzić do wzrostu cen gruntów i finalnie do wzrostu cen mieszkań.

Parkingi podziemne

Budowa parkingu podziemnego jest znacznie droższa, co również przełoży się na ceny mieszkań. Dodatkowo, w niektórych przypadkach może to prowadzić do konieczności budowy dodatkowych kondygnacji garażu podziemnego, co jeszcze bardziej zwiększy koszty.

Inne czynniki

Oprócz kosztów budowy, na ceny mieszkań mogą również wpłynąć inne czynniki, takie jak:

  • Lokalizacja: W centrach miast, gdzie jest mało miejsca, budowa parkingów jest szczególnie kosztowna, co może prowadzić do większych wzrostów cen mieszkań.
  • Koszty budowy: Ceny materiałów budowlanych i robocizny stale rosną, co również może mieć wpływ na ceny mieszkań.
  • Konkurencja na rynku: W przypadku dużej konkurencji deweloperzy mogą być mniej skłonni do przerzucania kosztów budowy parkingów na nabywców mieszkań.

Podsumowanie

Nowe przepisy budowlane z pewnością wpłyną na ceny mieszkań. Trudno jednak w tej chwili dokładnie określić, o ile wzrosną ceny. Będzie to zależało od wielu czynników, takich jak lokalizacja, koszty budowy, konkurencja na rynku, czy polityka cenowa dewelopera.

Sondaż przeprowadzony przez serwis dompress.pl pokazuje, że eksperci są zgodni co do tego, że nowe przepisy wpłyną na wzrost cen mieszkań. Różnią się natomiast w ocenie skali tego wzrostu:

  • Tomasz Kaleta z Develia S.A. uważa, że ceny mogą wzrosnąć o 5-10%.
  • Andrzej Gutowski z Ronson Development szacuje, że wzrost może wynieść nawet 15%.
  • Z kolei Damian Tomasik z Alter Investment twierdzi, że ceny mogą wzrosnąć o 20-30%.

Ostatecznie to nabywcy mieszkań będą musieli zapłacić za wyższe koszty budowy parkingów.

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...