16.8 C
Wrocław
wtorek, 28 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneWrocławWrocław apeluje o kolej na lotnisko

Wrocław apeluje o kolej na lotnisko

-

Wrocław jest największym miastem w Polsce bez połączenia kolejowego z lotniskiem. W 2015 roku PKP PLK rozpoczęło prace nad budową linii kolejowej, ale od tego czasu projekt nie ruszył z miejsca.

Obecnie już 75% trasy kolejowej z centrum Wrocławia do lotniska jest gotowa. W ramach inwestycji powstanie wiadukt nad jezdnią samochodową i tunel pod lotniskiem. Natomiast przejazd koleją z centrum Wrocławia na lotnisko zajmie około 20 minut. Port Lotniczy Wrocław jest położony pomiędzy linią wałbrzyską i legnicką, w linii prostej około 3 kilometrów od obu tych tras. Dlatego też to usytuowanie jest idealne dla kolei.

Dziś lotnisko obsługuje komunikacja MPK liniami 106, 129 (także jako specjalny autobus lotniskowy w weekend) oraz 1 nocna linia autobusowa. Wrocławianie i turyści korzystają też z taksówek i własnych samochodów.

PKP PLK rozpoczęło prace nad studium wykonalności

W ramach prac nad modernizacją Wrocławskiego Węzła Kolejowego, PKP PLK rozpoczęło prace nad studium wykonalności dla połączenia kolejowego do lotniska. Dokument ma zawierać rekomendację w zakresie zasadności budowy.

Wrocławskie władze apelują do Ministerstwa Infrastruktury o przyspieszenie prac nad budową połączenia kolejowego na lotnisko.

Lotniska w Europie są coraz częściej skomunikowane koleją

Unia Europejska sprzyja takim miejsko-lotniskowym połączeniom. UE przyjmuje, że warunkiem stworzenia konkurencyjnego systemu transportowego jest zapewnienie skomunikowania koleją wszystkich europejskich portów lotniczych do 2050 roku znajdujących się w tak zwanej „sieci bazowej”.

Niestety Wrocław jest jedynym dużym miastem w Polsce bez połączenia kolejowego z lotniskiem. Takie połączenia mają już Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Modlin (autobusowo-kolejowe), Lublin i Olsztyn. Jeszcze w tym roku oddane zostanie połączenie w Katowicach. Z kolei od 1 października działa połączenie w Rzeszowie.

Szacunki wskazują, że dokończenie budowy linii na lotnisko wraz z uruchomieniem czołowego dworca to koszt około 250 mln zł.

Źródło: UM Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!