Po świętach Wielkanocnych we Wrocławiu ruszają Kompleksowe Badania Ruchu (KBR).
To cykliczne badanie, które dostarcza cennych informacji o sposobach przemieszczania się mieszkańców miasta i okolic. Tegoroczna edycja obejmie swoim zasięgiem nie tylko stolicę aglomeracji, ale również dziewięć gmin ościennych.
Po co KBR?
Badania KBR stanowią kluczowe źródło wiedzy o podróżach po Wrocławiu i okolicach. Pozyskane dane są niezwykle istotne dla władz miasta, zwłaszcza w kontekście ostatnich strategicznych inwestycji transportowych, takich jak tramwaj na Popowice i Nowy Dwór, Aleja Wielkiej Wyspy czy obwodnica Leśnicy.
Jak przebiegają badania?
Ankieterzy KBR odwiedzą około 9 tysięcy mieszkańców. Będą oni legitymować się identyfikatorami, nosić specjalne koszulki i kamizelki, a także posiadać kopię listu intencyjnego podpisanego przez prezydenta Jacka Sutryka. Wywiady odbędą się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w miejscach publicznych, np. na przystankach.
Oprócz wywiadów, KBR obejmuje również pomiary ruchu. Kamery i obserwatorzy w kilkuset punktach badawczych zliczą samochody, rowerzystów, pieszych oraz pasażerów komunikacji miejskiej. Pozwoli to na dokładne odzwierciedlenie sytuacji transportowej na ulicach i w komunikacji zbiorowej całego badanego obszaru.
Jakie korzyści płyną z KBR?
Uzyskane dane posłużą do zdiagnozowania m.in. najczęściej wybieranych linii transportu zbiorowego, najbardziej obleganych tras tramwajowych i stacji kolejowych. Kompleksowa analiza pozwoli na racjonalne i efektywne planowanie rozwoju transportu w mieście, obejmujące m.in. korekty siatki połączeń komunikacji zbiorowej, lokalizację nowych parkingów P&R oraz projektowanie nowych inwestycji drogowych.