Wrocław gości blisko 150 wybitnych specjalistów z całej Europy, którzy do 12 kwietnia biorą udział w corocznym spotkaniu Europejskiej Sieci Referencyjnej ds. Rzadkich Wad Dziedzicznych i Wrodzonych – ERNICA.
Tegoroczna edycja ERNICA, organizowana rokrocznie w innym kraju, oficjalnie rozpoczęła się 11 kwietnia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu należy do czołówki polskich ośrodków specjalizujących się w operacjach endoskopowych u noworodków z wadami wrodzonymi. W 2021 roku, po pomyślnym przejściu wszystkich procedur, dołączyła ona do prestiżowego grona ERNICA.
Tym razem na miejsce spotkania wybrano Polskę, a szczególnie Wrocław, ponieważ jesteśmy znani w Europie z leczenia noworodków, niemowląt i dzieci z wadami wrodzonymi, które są bardzo rzadkie, a które wymagają wysokospecjalistycznej opieki. Gościmy najbardziej znaczące postacie w Europie, które zajmują się chirurgią dziecięcą, wadami wrodzonymi oraz ich leczeniem. To nie są tylko chirurdzy, bo to jest cała rzesza specjalistów obejmujących: neonatologów, anestezjologów, fizjoterapeutów, logopedów, laryngologów czy okulistów, a także wiele innych specjalizacji – dodaje prof. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK.
ERNICA (European Reference Network on Rare Inherited and Congenital Anomalies) to Europejska Sieć Referencyjna ds. Rzadkich Wad Dziedzicznych i Wrodzonych, skupiająca 52 ośrodki medyczne z 21 państw członkowskich UE. Celem sieci jest ułatwienie dostępu do specjalistycznej wiedzy i opieki medycznej dla pacjentów z rzadkimi wadami i chorobami genetycznymi.
Udział wrocławskiej kliniki w ERNICA to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim ogromna korzyść dla pacjentów z całej Polski, którzy mogą liczyć na dostęp do najlepszych światowych standardów leczenia.