18.2 C
Wrocław
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławNagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego | Andrij Deszczyca

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego | Andrij Deszczyca

-

Andrij Deszczyca, ukraiński dyplomata, politolog i były Ambasador Ukrainy w Polsce, odebrał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Uroczysta gala wręczenia wyróżnienia odbyła się 4 czerwca w malowniczych ogrodach Ossolineum we Wrocławiu.

Andrij Deszczyca, który pełnił funkcję ambasadora Ukrainy w Polsce, oficjalnie otrzymał tegoroczną Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przyznawane jest ono osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmocnienia współpracy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nagroda tradycyjnie wręczana jest 4 czerwca, w rocznicę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu z 1989 roku.

To wielki honor odbierać we Wrocławiu tę nagrodę. To wyróżnienie traktuję jako dowód przyjaźni między Polską a Ukrainą, ale również zobowiązanie do dalszej pracy, by cały czas wzmacniać nasze relacje – podkreślał Andrij Deszczyca. – Zawsze z chęcią wracam do Wrocławia. Mam tu wielu przyjaciół – dodał.

Wrocław wyraził swoje uznanie dla przyjaciół i sojuszników, takich jak Andrij Deszczyca. Jego działania dowodzą, że sprawa Ukrainy dotyczy każdego z nas. Dzięki niemu we Wrocławiu działa profesjonalny konsulat Ukrainy.

Andrij Deszczyca aktywnie budował i rozwijał relacje polsko-ukraińskie od pierwszego dnia swojej służby dyplomatycznej w Polsce. W 2014 roku objął stanowisko ambasadora Ukrainy, angażując się aktywnie w liczne inicjatywy polsko-ukraińskie. W październiku 2020 roku, we współpracy z prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem, podpisał umowę o utworzeniu Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu. Jego kadencja w roli ambasadora została przedłużona ze względu na agresję Rosji na Ukrainę i trwała aż do czerwca 2022 roku.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego została przyznana po raz dwudziesty.

ŹródłoUM Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!