Wrocławski tramwaj nr 3312 od dziś nosi imię Bartłomieja „Skrzyni” Skrzyńskiego, wybitnego działacza społecznego, dziennikarza i wykładowcy.
Uroczystość odsłonięcia tramwaju odbyła się w trzecią rocznicę śmierci Skrzyńskiego.
Bartłomiej Skrzyński urodził się i wychował we Wrocławiu. Już od najmłodszych lat był aktywny w życiu miasta. Współtworzył Młodzieżowy Parlament Wrocławia, a także studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie następnie został wykładowcą.
Za swoją działalność społeczną Skrzyński był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. nagrodę specjalną im. Piotra Pawłowskiego, Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica oraz Złoty Krzyż Zasługi.
Tramwaj jako symbol pamięci
Odsłonięcie tramwaju im. Bartłomieja Skrzyńskiego to symbol pamięci o jego działalności. Skrzyński był zaangażowany w walkę o prawa i równe szanse dla osób z niepełnosprawnością. Był także pomysłodawcą plebiscytu „Wrocław bez barier”.
Bartłomiej Skrzyński dołączył do grona wybitnych osobistości związanych z Wrocławiem, których imieniem nazwano tramwaje MPK Wrocław. Wśród patronów znaleźli się m.in. ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski, Monika Jaworska, Konstanty Pociejkowicz oraz Jan Nowak-Jeziorański.
Źródło: MPK Wrocław