W nocy z 13 na 14 lutego do Wrocławia dotarł imponujący transport.
Na dwóch potężnych naczepach przyjechała Wrompa – ważąca ponad 100 ton pompa ciepła, która stanie się sercem nowego, ekologicznego systemu ciepłowniczego miasta.
Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Pompa pokryje do 5% rocznego zapotrzebowania mieszkańców na ciepło systemowe. To prawdziwy game-changer w walce o czyste powietrze i dekarbonizację miasta.
Energia ze ścieków – rewolucja w ciepłownictwie
Sekretem Wrompy jest wykorzystanie niewykorzystywanego dotąd potencjału energetycznego ścieków. Pompa będzie czerpać energię ze zużytej wody z kranów, toalet i działalności gospodarczej, przekształcając ją w ciepło dla wrocławskich mieszkań.
Głównym elementem inwestycji jest potężna pompa ciepła o mocy 12,5 MW. Dla zobrazowania to więcej niż moc tysiąca typowych pomp ciepła montowanych zwykle przy domach jednorodzinnych. Instalacja wymaga także szerokiej infrastruktury towarzyszącej – zbiorników, sieci przyłączeniowych, rozdzielni – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum. – Pompa odzyskuje ciepło ze ścieków, podnosi jego parametry i przekazuje za pośrednictwem specjalnego wymiennika ciepła do wody sieciowej, która z kolei za pośrednictwem systemu ciepłowniczego dostarcza to ciepło do naszych klientów – dodaje.
Projekt Wrompa to efekt współpracy Fortum i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Wpisuje się on w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), która staje się coraz ważniejsza w kontekście ochrony środowiska.
Inwestycja w przyszłość
Budowa Wrompy to koszt ok. 100 mln złotych, ale korzyści dla miasta i jego mieszkańców są nieporównywalnie większe. Ogrzewanie oparte na ściekach pozwoli na znaczną redukcję emisji CO2, pyłów i zużycia węgla. To milowy krok w kierunku czystego i zielonego Wrocławia.
Przyjazd Wrompy do Wrocławia to nie tylko imponujące wydarzenie logistyczne, ale przede wszystkim symbol nadchodzących zmian. To początek nowej ery w ciepłownictwie miasta, ery opartej na ekologicznych rozwiązaniach i odpowiedzialnym podejściu do ochrony środowiska.
Dane techniczne:
- Waga: 100 ton
- Długość transportu: 36 metrów
- Szerokość transportu: 4,6 metra
- Moc: 12,5 MW
- Koszt: ok. 100 mln zł
- Dofinansowanie: 21 mln zł (MF EOG + budżet państwa)
- Redukcja emisji CO2: ok. 18 000 ton rocznie
Źródło: Fortum