25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaEkologiaWrocław stawia na zieloną rewolucję - projekt LIFECOOLCITY

Wrocław stawia na zieloną rewolucję – projekt LIFECOOLCITY

-

Wrocław wkrótce stanie się drugim miastem w kraju korzystającym z innowacyjnej mapy korony drzew. Ten przełomowy krok jest elementem ambitnego projektu LIFECOOLCITY, który ma na celu stworzenie nowej, zielono-niebieskiej infrastruktury oraz analizę danych środowiskowych. Głównym celem jest niwelowanie miejskich wysp ciepła i zjawisk suszy.

Miasto Wrocław zostanie pionierem w ramach projektu LIFECOOLCITY, który zrewolucjonizuje podejście do zarządzania zielenią miejską. Projekt pozwoli na zrozumienie potrzeb miasta w obszarze zieleni oraz stworzy program do analizy środowiskowej, wspomagając decyzje dotyczące tworzenia nowych terenów zielonych. 

Projekt LIFECOOLCITY opiera się na technologii teledetekcji, która gromadzi istotne informacje z przelotów nad miastem. To pozwoli na tworzenie precyzyjnych map koron drzew, niezbędnych dla sukcesu projektu. Współpraca z naukowcami i firmami specjalizującymi się w teledetekcji gwarantuje wiarygodność i dokładność danych.

Za nami już dwa loty nad Wrocławiem – w kwietniu i lipcu. Będziemy latać jeszcze w sierpniu, w dzień i w nocy z kamerą termalną, żeby uchwycić zjawisko miejskiej powierzchniowej wyspy ciepła. Na tej podstawie zdiagnozujemy przestrzeń miejską we Wrocławiu i wskażemy miejsca, gdzie niezbędne będą działania wykorzystujące naturę – mówi Maria Niedzielko, Zastępca Dyrektora Działu Teledetekcji ds. operacyjnych firmy MGGP Aero, która jest liderem projektu. – Pozyskane wiadomości są niezbędne do stworzenia odpowiedniego systemu, który będzie wsparciem dla europejskich miast w procesie adaptacji do zmian klimatu. Rozwiązanie wypracowane dla Wrocławia będzie możliwe do przełożenia na skalę europejską.

LIFECOOLCITY to nie tylko mapowanie drzew. Projekt obejmuje dwie kluczowe inicjatywy – systemy EUROPE i CITY. EUROPE korzysta z danych satelitarnych do identyfikowania obszarów wymagających nowej infrastruktury zielonej. Natomiast CITY wykorzystuje dane z samolotów do podejmowania decyzji o dostosowaniach w skali miasta.

Wrocław od dawna dąży do przeciwdziałania miejskim wyspom ciepła. Przekształcenie betonowych przestrzeni na przykładzie skweru Wrocławianek czy pl. Orląt Lwowskich pokazuje, jak zieleń i błękit mogą poprawić jakość życia. Dzięki konsekwentnym działaniom Wrocław ma obecnie ponad 12 tys. hektarów terenów zielonych – to około 41% powierzchni miasta. Blisko 84% mieszkańców ma dostęp do zielonych przestrzeni w odległości do 300 metrów od swojego miejsca zamieszkania.

Projekt LIFECOOLCITY to nie tylko inwestycja w zieleni. To inicjatywa o ogromnym znaczeniu ekologicznym i społecznym, która stawia Wrocław w roli lidera transformacji przestrzeni miejskich w kierunku bardziej zrównoważonym i przyjaznym środowisku.

Źródło: UM Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!