Wrocław, miasto o złożonym układzie hydrologicznym, wprowadza Strategię Gospodarowania Wodami Opadowymi (GWO).
Jej celem jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które zwiększą retencję wód opadowych w miejscu ich występowania. Tym samym poprawią jakość życia mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Adaptacja do zmian klimatu
Jednym z największych wyzwań miast jest adaptacja do zmian klimatu. To m.in. przeciwdziałanie suszom, lokalnym podtopieniom i zjawisku miejskich wysp ciepła. Woda deszczowa, jako cenny zasób, powinna być gromadzona i wykorzystywana w okresach suszy.
Plan działań
W pierwszej kolejności działaniami Strategii GWO zostaną objęte trzy newralgiczne punkty na hydrologicznej mapie Wrocławia: Ługowina, Kasina i Brochówka. Uporządkowanie tych obszarów oraz wprowadzenie nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań nie tylko zmniejszy ryzyko lokalnych podtopień, ale także wzbogaci przestrzeń i uczyni ją bardziej przyjazną mieszkańcom.
Realizacje
Jeszcze przed wprowadzeniem Strategii GWO, od 2019 roku, Wrocław zrealizował już 211 projektów z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury. Przykładem może być modelowy ogród deszczowy na placu Orląt Lwowskich, który jest dowodem, jak można skutecznie zarządzać opadami nawet w najbardziej ruchliwych obszarach miejskich.
Zalecenia
Realizacja Strategii GWO zakłada wspólne działanie między spółkami miejskimi, organami administracji zewnętrznej, inwestorami i deweloperami we współpracy z mieszkańcami Wrocławia.
Źródło: MPWiK