20 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławWrocław zyskuje nowe tereny zielone

Wrocław zyskuje nowe tereny zielone

-

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk złożył wniosek do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) o przejęcie działek o łącznej powierzchni prawie 26 tys. mkw. na osiedlu Lipa Piotrowska.

Teren znajduje się w północnej części miasta, w sąsiedztwie osiedla Widawa. W pobliżu przyszłego parku mieszka ok. 5 tys. osób.

Historia inicjatywy sięga roku 2017, kiedy radni rozmawiali z miastem na temat potrzeby utworzenia parku na Lipie Piotrowskiej. W 2023 roku Rada Miejska Wrocławia uchwaliła na tym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który umożliwia powstanie parku.

Z ogromną przyjemnością zaangażujemy się w projekt opracowania zieleni na terenie Lipy Piotrowskiej. Chcielibyśmy stworzyć miejsce przyjazne mieszkańcom osiedla, ale także przyciągające osoby spoza osiedla – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.

Rada Osiedla Lipa Piotrowska wystąpiła z wnioskiem do prezydenta o utworzenie parku na terenie tych działek. Miasto, widząc rozwój osiedla Lipa Piotrowska, zareagowało już wcześniej, pozyskując od Skarbu Państwa teren pod nowoczesną szkołę podstawową i przedszkole dla 1200 dzieci.

Przejęcie działek w rejonie ul. Kminkowej i Fryzjerskiej pozwoli w przyszłości stworzyć park o powierzchni około 20 ha. Teren ten jest położony w atrakcyjnym miejscu, z dala od ruchu ulicznego. Będzie to doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców osiedla Lipa Piotrowska.

Zielony Klin Południa Wrocławia

Podobna sprawa toczy się w przypadku utworzenia Zielonego Klinu we Wrocławiu. Już w 2010 roku miasto ujęło w nowym planie miejscowym utworzenie zielonej przestrzeni rekreacji i wypoczynku. Teren znajdujący się na granicy Wojszyc i Jagodna ma być w założeniu zielonym uzupełnieniem dynamicznie rozbudowujących się osiedli.

Rady osiedli Wojszyce, Jagodno i Partynice walczą przy wsparciu prezydenta Wrocławia o ten klin od 5-6 lat. Największy problem jest z komunikacją z rządem i instytucjami podległymi ministerstwom: Krajowym Ośrodkiem Wspierania Rolnictwa oraz Lasami Państwowymi.

Społecznicy – wraz z radami osiedli i władzami miasta – spełnili wszystkie warunki stawiane przez KOWR, do którego należy dzisiaj obszar typowany na tzw. klin wojszycki, lecz nadal nie ma decyzji w sprawie utworzenia tam terenu rekreacyjnego, w tym parku leśnego.

Tę sprawę poruszył w ramach swoich odwiedzin we Wrocławiu Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej, obiecując pomoc i wsparcie.

Źródło: UM Wrocław

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!