Dziś w Mediatece, jednej z pereł Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza, uhonorowano Rozczytanych Wrocławian i Wrocławianki.
Wśród nich znaleźli się zarówno nestorzy, jak i najmłodsi miłośnicy literatury.
Według raportu Biblioteki Narodowej z 2022 roku, statystyczny Polak czyta jedną książkę rocznie. Tymczasem dane z 38 filii MBP we Wrocławiu malują zupełnie inny obraz. W 2023 roku zarejestrowano tam 122 tys. aktywnych czytelników, którzy wypożyczyli średnio… dwie książki rocznie! A to przecież tylko statystyka biblioteczna. Nie uwzględnia ona książek kupionych czy otrzymanych w prezencie.
Rekordowe wypożyczenia i międzypokoleniowa pasja
Wśród wyróżnionych czytelników znalazła się 103-latka, do której książki docierają w ramach projektu „Książka do domu”. Najmłodsza miłośniczka literatury, Gaja, ma zaledwie kilka miesięcy, a jej mama już od pierwszych dni życia wypożycza dla niej książeczki. Absolutnym rekordzistą został pan Tomasz, który w ubiegłym roku wypożyczył… 959 książek!
Biblioteka – coś więcej niż regały z książkami
Współczesne biblioteki to prawdziwe centra kultury i edukacji. Wrocławskie placówki oferują nie tylko bogaty księgozbiór liczący blisko 900 tys. pozycji, ale także dostęp do audiobooków, e-booków i platform Legimi i Empik Go. Organizowane są liczne projekty dla różnych grup wiekowych:
- seniorzy mogą skorzystać z pogotowia smartfonowego,
- dzieci, młodzież i studenci kształcą umiejętności wyszukiwania informacji w ramach projektu Broker Informacji,
- dorośli szlifują języki obce w Language Cafe,
- rodzice uczestniczą w cyklicznych spotkaniach z ekspertami w Klubie Rodzica,
- osoby z autyzmem korzystają z biblioteki przystosowanej do ich potrzeb.
Róża Wiatrów – biblioteczny rozkwit na mapie Wrocławia
W odpowiedzi na rosnące potrzeby mieszkańców, miasto uruchomi projekt „Róża Wiatrów”. W jego ramach powstanie 7 nowoczesnych centrów bibliotecznych w następujących lokalizacjach:
- Widawa/Lipa Piotrowska/Świniary
- Zakrzów/Pawłowice
- Leśnica
- Wojszyce/Ołtaszyn/Partynice
- Tarnogaj/Gaj/Huby
- Gajowice (Dawne liceum nr 5)
- Brochów (w parterze inwestycji mieszkaniowej)
Nowe centra będą nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale także przestrzenią do spotkań, nauki, rozwoju i integracji społecznej.
Źródło: UM Wrocław