29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieWrocławscy naukowcy badają samookaleczenia wśród studentów

Wrocławscy naukowcy badają samookaleczenia wśród studentów

-

Specjaliści z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczęli akcję „Mów o sobie”.

Celem akcji jest zbadanie, jak studenci wrocławskich i opolskich uczelni radzą sobie z emocjami, w tym z negatywnymi.

Znamy jedynie ogólnoświatowe statystyki, z których wynika, że w grupie między 18 a 35 rokiem życia kiedykolwiek samookaleczeń dokonywało 20-25 proc. osób – dodaje prof. Błażej Misiak, kierownik Katedry Psychiatrii UMW. – Z wiekiem ten odsetek maleje, co oznacza że zjawisko dominuje u młodzieży oraz właśnie wśród tzw. młodych dorosłych, którzy mają 18-25 lat.

Zmiany społeczne i osobiste

W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby osób, które potrzebują wsparcia psychologicznego. Zmiany społeczne i osobiste, takie jak pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie czy rosnąca presja na sukces, mogą prowadzić do trudności w radzeniu sobie z emocjami.

Samookaleczenia

Wśród studentów jednym z problemów jest samookaleczenie. Dr hab. Monika Szewczuk-Bogusławska z Katedry Psychiatrii UMW wyjaśnia, że samookaleczenia to dysfunkcyjny sposób radzenia sobie ze złymi emocjami. Osoby, które dokonują aktów autoagresji, nie chcą pozbawić się życia, ale chcą złagodzić cierpienie.

Ankieta

W ramach akcji „Mów o sobie” studenci wrocławskich i opolskich uczelni mogą wypełnić ankietę. Ankieta ma na celu zbadanie skali zjawiska samookaleczeń wśród studentów oraz dowiedzenie się, co wpływa na to, że wybierają ten sposób radzenia sobie ze złą kondycją psychiczną.

Wsparcie dla studentów

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przez cały rok oferuje swoim studentom wsparcie psychologiczne. Młodzi ludzie, jeśli czują taką potrzebę, mogą umawiać się na spotkania ze specjalistami. Patronat nad akcją objęło Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWiO) oraz Wrocławskie Centrum Akademickie (WCA).

Źródło: UMW

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!