12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaZdrowieWrocławski ośrodek transplantacyjny osiąga kolejny kamień milowy - 100 przeszczepów serca

Wrocławski ośrodek transplantacyjny osiąga kolejny kamień milowy – 100 przeszczepów serca

-

Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu świętuje historyczne osiągnięcie – przeprowadzenie setnej transplantacji serca.

Tego niezwykłego wydarzenia doczekał się 66-letni pacjent z Dolnego Śląska, który otrzymał nowe serce. To niewątpliwie znakomity sukces dla wrocławskiego ośrodka transplantacyjnego, który w ciągu dwóch latach od pierwszego takiego zabiegu stał się jednym z czołowych miejsc przeprowadzających tego typu operacje w Polsce. Osiągnięcie to jest wynikiem nie tylko doskonałych kompetencji i zaangażowania zespołu medycznego, lecz także sprawnego koordynowania działań i współpracy z dotychczas wykluczonymi regionami.

Inicjator i siła napędowa ośrodka transplantacyjnego we Wrocławiu

To niezwykłe osiągnięcie to zasługa profesora dr hab. n. med. Piotra Ponikowskiego, cenionego naukowca oraz rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW) i dyrektora Instytutu Chorób Serca USK. To właśnie jego inicjatywa i pomysł doprowadziły do powstania ośrodka transplantacji serca we Wrocławiu. Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję o przyznaniu praw do przeprowadzania takich zabiegów 3 lutego 2021 roku, a pierwsza operacja transplantacji serca odbyła się już 25 lutego tego samego roku, pod kierownictwem dr. Romana Przybylskiego.

Wrocławski ośrodek transplantacyjny – lider w Polsce

Od momentu uzyskania zgody Ministerstwa Zdrowia na przeprowadzanie transplantacji serca, wrocławski ośrodek transplantacyjny rozwinął się w niesamowitym tempie. Już w pierwszym roku działalności, czyli w 2021 roku, co piąta transplantacja serca w Polsce została przeprowadzona w Instytucie Chorób Serca USK we Wrocławiu. W kolejnym roku, 2022, wrocławski szpital zanotował aż 44 przeszczepy serca – najwięcej w całej Polsce wśród pacjentów dorosłych.

Do 9 czerwca 2023 roku, wrocławski ośrodek przeprowadził łącznie 101 transplantacji serca u 82 mężczyzn i 19 kobiet. Najmłodszy pacjent miał 19 lat, natomiast najstarszy 73 lata. Warto zaznaczyć, że aż 36 pacjentów miało powyżej 60 lat, a 3 chorych przekroczyło 70 lat. Z tych danych wynika, że wiek nie jest przeszkodą w przeprowadzeniu udanej transplantacji serca.

Wrocławski szpital przyjmuje pacjentów nie tylko z Dolnego Śląska, ale z całej Polski, a nawet z zagranicy. Często są to przypadki beznadziejne, które zostały zdyskwalifikowane przez inne ośrodki medyczne. Dla tych pacjentów ośrodek we Wrocławiu staje się ostatnią szansą na uratowanie życia.

Czas – kluczowy czynnik w transplantacji serca

W przypadku przeprowadzania transplantacji serca, czas od pobrania narządu do wszczepienia jest niezwykle istotny. Każda minuta ma ogromne znaczenie, ponieważ dłuższe niedokrwienie narządu może przekreślić szanse na udany przeszczep. W tym kontekście warto podkreślić, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu był pierwszym ośrodkiem w Polsce, który skorzystał z pomocy Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, wykorzystując policyjne śmigłowce do szybkiego transportu pobranych narządów.

Narodowy Program Transplantacyjny – nowa nadzieja dla pacjentów

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, brakuje narządów do przeprowadzania transplantacji. Według danych Poltransplantu, ponad 400 osób rocznie oczekuje na przeszczepienie serca, jednak tylko 20% z nich otrzymuje tę szansę. W maju 2023 roku Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Transplantacyjny na lata 2023-2032. Jego głównym celem jest zwiększenie liczby pobieranych i przeszczepianych narządów oraz podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia transplantologii. Program ten uwzględnia także działania edukacyjne dotyczące dawstwa organów i obowiązujących w Polsce przepisów prawnych.

Hołd dla dawców – Pomnik Dawcy

W Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu narodził się pomysł stworzenia Pomnika Dawcy, który ma upamiętniać wszystkie osoby, które po śmierci bliskich podjęły bohaterską decyzję o przekazaniu ich narządów innym, dając im szansę na nowe życie. Szczegóły dotyczące konkursu na projekt pomnika zostaną ogłoszone wkrótce.

Źródło: USK Wrocław

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...