Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, w ramach międzynarodowego konsorcjum, rozpoczęli pracę nad nowatorskim projektem „GrEnMine – Gravitational Energy storage in the post-Mine areas”.
Celem projektu jest opracowanie i przetestowanie technologii grawitacyjnego magazynowania energii, która ma zrewolucjonizować sposób magazynowania energii odnawialnej.
Projekt „GrEnMine” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wydajne i ekologiczne magazyny energii w kontekście transformacji energetycznej i rozwoju OZE. Innowacyjna technologia wykorzystuje siłę grawitacji do magazynowania energii potencjalnej w postaci ciężkich bloków.
Dwie technologie, jeden cel
W ramach projektu badacze skupią się na dwóch rozwiązaniach:
- RM-GES (szynowe): system wykorzystujący szynowe dźwigi do podnoszenia i opuszczania bloków betonowych.
- CB-GES (przenośnikowe): system oparty na przenośnikach taśmowych transportujących bloki.
Obie technologie zostaną szczegółowo przeanalizowane pod kątem efektywności, bezpieczeństwa i wpływu na środowisko.
Pilotaż w Turowie
Ważnym elementem projektu jest budowa pilotażowego magazynu energii w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. To właśnie tam, w realnych warunkach, badacze przetestują i zweryfikują działanie opracowanych technologii.
Współpraca międzynarodowa
Projekt „GrEnMine” realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska. W skład konsorcjum wchodzą m.in.: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Politechnika Kreteńska (Grecja) i Uniwersytet w Petroșani (Rumunia).
3,5 mln euro na rewolucję w magazynowaniu energii
Całkowity budżet projektu wynosi ponad 3,5 mln euro, z czego milion euro przeznaczono na badania prowadzone przez Politechnikę Wrocławską. Realizacja projektu potrwa trzy lata.
Zespół badawczy z Politechniki Wrocławskiej
W skład zespołu badawczego z Politechniki Wrocławskiej wchodzą:
- Prof. dr hab. inż. Przemysław Moczko (kierownik zespołu)
- Dr hab. inż. Damian Pietrusiak, prof. uczelni
- Dr hab. inż. Jerzy Czmochowski, prof. uczelni
- Dr hab. inż. Marcin Kowalczyk, prof. uczelni
- Dr inż. Piotr Odyjas
- Dr inż. Jędrzej Więckowski
- Mgr inż. Jakub Andruszko
- Mgr inż. Tomasz Dobosz
- Mgr inż. Maciej Olejnik
Projekt „GrEnMine” to ogromny krok naprzód w dziedzinie magazynowania energii. Nowatorskie technologie opracowane przez wrocławskich naukowców mogą zrewolucjonizować sposób magazynowania energii odnawialnej i przyczynić się do budowy bardziej zrównoważonego i bezpiecznego energetycznie świata.
Źródło: PWr