29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEWrompa - największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków

Wrompa – największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków

-

Wrocławska instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków powstaje na terenie przepompowni ścieków Port Południe.

Prace podziemne są w znacznym stopniu zaawansowania. To najważniejszy etap, gdyż to właśnie pod powierzchnią gruntu będzie się znajdować większość instalacji. Następny krok to wzniesienie części naziemnej.

Realizując tą ważną inwestycję STRABAG włącza się w zmiany pozyskiwania ciepła dla systemu energetycznego Wrocławia, w którym mamy swój oddział i z pewnością będziemy beneficjentem rozwiązań proekologicznych. – powiedział Jakub Trojanowski, dyrektor oddziału Budownictwa Ogólnego STRABAG we Wrocławiu

Prace podziemne są zaawansowane

Zakończono budowę ścian szczelinowych sięgających 26 metrów w głąb ziemi. Pomogą one w zatrzymaniu dopływu wód gruntowych. Z wykopu wybrano ziemię i wypompowano wody gruntowe. Na głębokości 13 metrów wylano warstwę chudego betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków.

Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Odzysk energii zredukuje zużycie węgla w produkcji ciepła dla wrocławian. To nasz wspólny krok w jeszcze lepszą przyszłość stolicy Dolnego Śląska – mówi Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Wrompa pomoże zmniejszyć emisję CO2

Wrompa będzie odzyskiwać ciepło ze ścieków, które są odpadem komunalnym. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Ponadto każdego roku unikniemy emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji – SO2, NOx i pyłów.

Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW – to tysiąc razy więcej niż typowa pompa ciepła do domu jednorodzinnego – wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. Wrompa to pierwszy krok na drodze do odejścia od paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Koszt inwestycji

Wrompa powstaje w ramach projektu współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EFRR) w kwocie 18 mln zł oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln zł. Projekt realizuje Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Wrompa będzie obejmowała 1 202,23 m2 przestrzeni użytkowej. Planowane zakończenie konstrukcji stanu surowego obiektu nastąpi w styczniu 2024. Natomiast zakończenie całości budynku jest planowane na maj 2024. Wrompa zostanie oddana do użytku w czwartym kwartale 2024 roku.

Źródło: Fortum

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!