29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesWskaźniki ESG motywują kadrę kierowniczą do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju

Wskaźniki ESG motywują kadrę kierowniczą do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju

-

Szkody dla środowiska, nierówności społeczne i słabe zarządzanie korporacyjne to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoi świat.

Coraz więcej firm dostrzega, że w odpowiedzi na te wyzwania należy podejmować działania, które wykraczają poza ich bezpośrednie operacje. Jednym ze sposobów na to jest uwzględnianie wskaźników ESG w programach wynagrodzeń kadry kierowniczej.

Według badania WTW, w Europie prawie wszystkie spółki notowane w głównych indeksach giełdowych (93%) ujawniły, że zawarły co najmniej jeden wskaźnik ESG w swoich planach motywacyjnych dla kadry kierowniczej. To wzrost z poziomu 90% w poprzednim roku i zaledwie 75% trzy lata temu.

Koncentracja na kryteriach ESG w programach wynagrodzeń dotyczy w Polsce nie tylko firm notowanych na giełdzie, ale też stopniowo rozpowszechnia się również w innych segmentach firm. Obok pracodawców z sektorów tradycyjnie zwracających uwagę np. na kwestie emisji zanieczyszczeń i CO2, jest to również na przykład sektor usług profesjonalnych, w tym agencje reklamowe i mediów – komentuje Krzysztof Gugała, Dyrektor Działu Praca i Wynagrodzenia w WTW Consulting.

Najszybszy wzrost dotyczy długoterminowych planów motywacyjnych (LTI). Większość krajów europejskich uwzględnia obecnie co najmniej jeden wskaźnik ESG. Na ten trend składa się głównie przyjęcie wskaźników środowiskowych i klimatycznych, których rozpowszechnienie wzrosło z 21% w 2020 r. do 56% w 2023 r.

Najpopularniejsze wskaźniki ESG

Najbardziej rozpowszechnionymi wskaźnikami ESG stosowanymi przez europejskie firmy w planach motywacyjnych są te z obszaru społecznego (87%). Obejmują one wiele podkategorii, w tym kapitał ludzki i obsługę klienta. 80% firm uwzględnia wskaźniki środowiskowe, które odnoszą się do takich obszarów, jak:

  • zmiany klimatu,
  • redukcja emisji dwutlenku węgla
  • odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych.

Z kolei prawie dwie trzecie firm (62%) stosuje wskaźniki związane z ładem korporacyjnym. Koncentrują się one na zarządzaniu ryzykiem i społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Podobny wzrost obserwuje się w Stanach Zjednoczonych i regionie Azji i Pacyfiku. W Stanach Zjednoczonych wykorzystanie wskaźników ESG wzrosło z 69% do 76%. Natomiast w regionie Azji i Pacyfiku z 63% do 77%. W Kanadzie wykorzystanie wskaźników ESG ustabilizowało się na poziomie 80%.

Motywacja poprzez ESG

Wpływ wskaźników ESG na programy wynagrodzeń kadry kierowniczej jest coraz bardziej widoczny. Firmy wykorzystują je do motywowania swoich menedżerów by podejmowli działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wzrost stosowania wskaźników ESG jest pozytywnym trendem, który może przyczynić się do poprawy sytuacji środowiskowej i społecznej.

Główne korzyści jakie firmy mogą odnieść dzięki uwzględnianiu wskaźników ESG to:

  • poprawa reputacji firmy,
  • zwiększenie zaangażowania pracowników, z
  • zmniejszenie kosztów operacyjnych.

Firmy, które chcą wykorzystać potencjał wskaźników ESG w programach wynagrodzeń kadry kierowniczej, powinny rozważyć następujące kwestie:

  • wybór odpowiednich wskaźników,
  • dostosowanie wagi wskaźników,
  • monitorowanie i ocena wyników.

Źródło: WTW Consulting

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!