29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławWydarzenia, spotkania, debaty, koncerty - rozpoczęły się Dni Odry

Wydarzenia, spotkania, debaty, koncerty – rozpoczęły się Dni Odry

-

Od jutra rozpoczynają się Dni Odry. Wydarzenia, spotkania, debaty, koncerty będą trwać od 13 do 21 maja 2023. 

Impreza się rozrosła tak jak wzrasta aktywność wrocławian nad rzeką. Ze statystyk wynika, że w przeciętny letni weekend 18 tysięcy osób korzysta z Odry. Kolejne tysiące spacerują i jeżdżą 180 kilometrami dróg rowerowych i pieszych. Między 13 a 21 maja wrocławianie wezmą udział w kilkudziesięciu wydarzeniach. W tym roku pod hasłem „Odra. Rzeka w mieście”

Dziś w granicach miasta jest 45 km rzeki i kanałów Odry. Do tego z większych rzek jeszcze Ślęza, Bystrzyca, Widawa i Oława.

Obecnie mamy w mieście 19 beach-barów – a 20. budowany przez Wrocławski Park Wodny – powstaje w dawnym Porcie Węglowym. O 230% wzrosła liczba jednostek pływających w ciągu ostatnich 10 lat. Do tego trzeba dołożyć 180 km tras rowerowych i spacerowych wzdłuż Odry i pozostałych rzek oraz fosy miejskiej. To przekłada się na konkretne liczby: 18.000 osób korzysta w czasie weekendu z wypoczynku na Odrze – wylicza Radosław Michalski dyrektor wydziału Promocji i Turystyki we wrocławskim magistracie.

To dlatego doroczny Dzień Odry zamieniony został w tym roku w Dni Odry. Ponad tydzień wydarzeń, spotkań, debat, koncertów.

Na finał 20 maja na bulwarze w pobliżu Hali Targowej swoje stanowiska zaplanowało kilkadziesiąt instytucji, fundacji, urzędów, uczelni, organizacji społecznych. Wspólnym mianownikiem ich prezentacji jest Odra, a okazji będzie można się dobrze zabawić i dużo dowiedzieć. Dla dzieci przygotowano konkursy, quizy i zabawy, dla dorosłych pokazy, spacery z przewodnikiem i prezentacje – wskazuje Joanna Rańda, która koordynuje imprezę.

Co w programie?

Będą tańce nad Odrą (19 maja), pokazy filmowe, nadodrzańskie koncerty Jamala i Vavamuffin (20 maja). 21 maja zapraszamy na regaty i wiele warsztatów plastycznych, spacerów z przewodnikami, eksperymentów związanych z wodą na uczelniach. Po zeszłorocznych wydarzeniach związanych ze śnięciem ryb ekologia stała się jeszcze ważniejsza.

Choć wrocławski magistrat nie ma wpływu na to co do rzeki trafia, to zapowiedział dziś, że będzie regularnie prowadził badania składu wody.

Miasto wyniki swoich badań i analiz będzie publikować na portalu www.wroclaw.pl i udostępniać je lokalnym mediom. Jednym z wydarzeń w ramach Dni Odry będzie podwodny dron ustawiony przez start-up. Będzie on przez miesiąc codziennie analizować skład wody w rzece.

Źródło: UM Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!