29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaNieruchomościWyższe oczekiwania najemców obiektów magazynowo-logistycznych

Wyższe oczekiwania najemców obiektów magazynowo-logistycznych

-

Rosnąca popularność e-commerce, zwiększające się wymagania środowiskowe i dbałość o komfort pracowników to główne czynniki, które wpływają na oczekiwania najemców obiektów magazynowo-logistycznych.

Po okresie silnego wzrostu bazowe stawki czynszu w sektorze magazynowym weszły w fazę stabilizacji. Według wyliczeń firm doradczych obecnie za wynajem powierzchni najemcy muszą zapłacić od 3,6 do 7 euro/mkw. miesięcznie w zależności od lokalizacji.

Zielone wymagania

Popyt koncentruje się przede wszystkim na głównych rynkach i nieruchomościach wpisujących się w strategie ESG przedsiębiorstw. Zielona poprzeczka jeszcze nigdy nie była tak wysoko.

Wymagania najemców

Wśród oczekiwań najemców sytuują się:

  • zwiększony poziom odporności ogniowej budynku,
  • możliwość adaptacji paneli solarnych na dachach nieruchomości bądź na terenie parku logistycznego,
  • systemy inteligentnego oświetlenia i wymiany ciepła,
  • rozwiązania infrastrukturalne sprzyjające ekomobilności.

Nowelizacja ustawy

Ograniczeniu emisji pomóc ma dodatkowo nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która wraz z początkiem 2025 roku wprowadzi obowiązek instalowania ładowarek do samochodów na parkingach powyżej 20 miejsc postojowych.

Zielone certyfikacje

Według danych PLGBC branża produkcyjno-logistyczna stara się dogonić lidera rynku certyfikacji – sektor biurowy. W 2023 roku udział budynków magazynowych wśród wszystkich obiektów z zielonym świadectwem wyniósł 33%. Deweloperzy najczęściej ubiegają się o system oceny BREEAM, który dowodzi efektywnego korzystania z zasobów i minimalizacji wpływu na środowisko.

Komfort pracy

Spełnienie wymogów technologicznych to jednak tylko jedna strona medalu. Coraz istotniejszą rolę w segmencie magazynowym odgrywają także kwestie komfortu pracy i community building, przejawiające się w:

  • przestrzeniach do odpoczynku,
  • kantynach,
  • miejscach do ćwiczeń i boiskach sportowych.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!