23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneLegnicaWystawa „Ogrody” Marii Rogali w Atrium

Wystawa „Ogrody” Marii Rogali w Atrium

-

Maria Rogala, słynna legnicka artystka, świętowała 93. urodziny wystawą swoich najnowszych obrazów.

„Ogrody”, bo tak zatytułowana jest wystawa, to hołd dla dzieciństwa malarki, które spędziła we Lwowie. Tam, w przydomowym ogrodzie, Maria znalazła schronienie podczas II wojny światowej.

Pani Maria to pionierka legnickiej plastyki. Wychowała setki uczniów, a jej obrazy zdobią ściany wielu legnickich mieszkań. W Atrium gościło już kilka jej wystaw, ale bardzo się cieszę, że mogę osobiście, w towarzystwie autorki przywitać legniczan na kolejnym wernisażu w najbliższy piątek, 15 września o godzinie 17.00.– zaprasza kierowniczka placówki Marta Grzesik-Studzińska.

Na wystawie w Atrium można zobaczyć ponad sto obrazów, które Rogala poświęciła ogrodom. Są to płótna o różnej wielkości, przedstawiające kwiaty, drzewa, krzewy i inne rośliny.

O artystce

Maria Rogala urodziła się 4 września 1930 roku we Lwowie. W wyniku zawirowań wojennych w 1943 roku jej rodzina przeniosła się za Zachód.

Studia rozpoczęła w na wrocławskej ASP (wówczas PWSSP), a po pierwszym roku przeniosła się na krakowską uczelnię. Tam dyplom obroniła w 1956 roku w pracowni gobelinu prof. Krchy i pracowni malarstwa prof. Gałkowskiego.

Jest wieloletnią członkinią ZPAP, a przez wiele lat pracowała jako nauczycielka rysunku i typografii w legnickich szkołach, a także instruktorka plastyki. Ostatnie lata aktywności zawodowej spędziła jako metodyk wychowania plastycznego. Wystawiała swoje prace w kraju i zagranicą, m.in. w Warszawie, Gliwicach, Wrocławiu czy Jeleniej Górze.

Wystawa „Ogrody” potrwa do 13 października.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!