W drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu zaprasza na cykl wystaw „Zbrodnie Rosji”.
Trzy ekspozycje ukazują różne oblicza barbarzyństwa Putina i jego reżimu, od bestialskiego okrucieństwa wojny, przez żądanie sprawiedliwości, aż po pamięć o straszliwej tragedii Wielkiego Głodu.
Obraz nieludzkiej agresji
Wystawa „OBRAZY WOJNY” autorstwa Patryka Jaracza to 22 poruszające fotografie, które obnażają skalę zniszczenia i cierpienia na Ukrainie. Fotografie uderzają w serce i zmuszają do refleksji nad okrucieństwem wojny. Prace Jaracza były publikowane m.in. w „The Times”, PAP, Sky News, TVN24, ZDF i Das Erste.
Trybunał dla zbrodniarzy
„TRYBUNAŁ DLA ROSJI” to wystawa grafik ukraińskich artystów, która na 30 planszach opowiada o zbrodniach popełnionych przez Rosję na narodzie ukraińskim i potędze sprawiedliwości. Ekspozycja jest głosem sprzeciwu wobec barbarzyństwa i apelem o utworzenie międzynarodowego trybunału dla Rosji. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem.
Pamięć o Wielkim Głodzie
„WIELKI GŁÓD” to scenograficzna wystawa prezentująca prace współczesnych artystów ukraińskich z kolekcji „Hołodomor 1932–33: oczami ukraińskich artystów”. Ekspozycja przybliża jedną z najtragiczniejszych kart w historii Ukrainy. To wywołana przez komunistyczne władze w Moskwie klęska głodu, która pochłonęła życie milionów ludzi. Wernisaż wystawy odbędzie się 23 lutego o godzinie 15:00.
Miejsce i czas wystaw:
- „OBRAZY WOJNY”: 16 lutego – 11 marca 2024 r., ul. Świdnicka (po 12 marca plac przed Centrum Historii Zajezdnia)
- „TRYBUNAŁ DLA ROSJI”: 20 lutego – 10 marca 2024 r., foyer Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
- „WIELKI GŁÓD”: 24 lutego – 14 kwietnia 2024 r., Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Cykl wystaw „Zbrodnie Rosji” to nie tylko świadectwo barbarzyństwa i okrucieństwa, ale także apel o pamięć, solidarność i sprawiedliwość dla Ukrainy. To głos sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji i wyraz nadziei na lepsze jutro.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia i okolic do odwiedzenia wystaw. Wstęp wolny.
Źródło: Centrum Historii Zajezdnia