29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaWywiad Bariery w legalizacji pobytu dla imigrantów

[WYWIAD] Bariery w legalizacji pobytu dla imigrantów

-

Polska staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem migracji zarobkowej.

Wzrost liczby cudzoziemców wiąże się z wieloma wyzwaniami, m.in. z legalizacją pobytu i pracy. Prezes Zarządu Centrum Obsługi Cudzoziemców, Pan Marcin Jasianek, dzieli się z nami swoimi doświadczeniami w pomaganiu cudzoziemcom.

Z jakimi trudnościami spotykają się cudzoziemcy podczas legalizacji pobytu i pracy w naszym kraju?

Proces legalizacji pobytu i pracy w Polsce może być skomplikowany z różnych powodów. Są one związane zarówno z procedurami administracyjnymi, jak i kulturowymi. Pierwszym problemem są formalności administracyjne. Cudzoziemcy muszą złożyć wiele dokumentów, uzyskać zezwolenia i przechodzić przez różne etapy kontroli. To może być czasochłonne i trudne dla osób niezaznajomionych z miejscowym systemem prawnym. Kolejnym problemem są bariery językowe, zwłaszcza dla tych, którzy nie posługują się biegle językiem polskim. Wymagane dokumenty i informacje są zazwyczaj w języku polskim, co może sprawić problemy w zrozumieniu i wypełnieniu formalności. Dodatkowo, różnice kulturowe i brak zaznajomienia się z lokalnymi normami sprawiają, że cudzoziemcy czują się zagubieni w codziennym życiu czy w kontakcie z urzędami.

Jakie kroki i dokumenty należy przygotować, aby legalnie mieszkać i pracować w Polsce?

Aby cudzoziemcy mogli legalnie mieszkać i pracować w Polsce, muszą spełnić kilka warunków i przejść przez pewne etapy procesu:

  • złożyć odpowiedni wniosek (np. o zezwolenie pobytowe),
  • znaleźć pracę i podpisać umowę o pracę,
  • posiadać ubezpieczenie zdrowotne,
  • złożyć wniosek o zezwolenie i uiścić opłaty,
  • dostarczyć wymagane dokumenty (np. paszport, akt urodzenia, umowa o pracę).
Bariery w legalizacji pobytu dla imigrantów
Źródło: Centrum Obsługi Cudzoziemców

Procedury mogą się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji i rodzaju pobytu. Zaleca się więc skonsultowanie się z odpowiednimi organami przed podjęciem konkretnych kroków.

Z jakich krajów (poza Ukrainą) pochodzą najliczniejsi imigranci w Polsce? Jakie są główne powody ich przyjazdu?

Najczęstszymi naszymi klientami spoza Ukrainy są ludzie z różnych zakątków świata, takich jak Filipiny, Gruzja, Wielka Brytania, Bangladesz, Chiny, Brazylia, Białoruś czy Stany Zjednoczone. Głównym powodem jest oczywiście praca. Na drugim miejscu jest połączenie się z rodziną – pobyt z obywatelem RP lub cudzoziemcem oraz edukacja.

Jakie są wyzwania i szanse związane z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce?

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce stanowi wyzwanie ze względu na biurokrację, bariery językowe i kulturowe oraz kwestie prawne. Jednak niesie także korzyści, takie jak uzupełnienie braków kwalifikacyjnych, wprowadzenie różnorodności kulturowej, wzrost gospodarczy i budowanie relacji międzynarodowych.

Jak wygląda Wasz zespół?

Mamy pracowników z różnych krajów takich jak Polska, Kazachstan czy Ukraina. Klientów obsługujemy w czterech językach: polskim, ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. Oczywiście wszyscy nasi pracownicy posiadają wyższe wykształcenie i doświadczenie w tej branży.

Jakie są Wasze plany na przyszłość?

Stale poszerzamy wachlarz oferowanych usług, aby kompleksowo odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Dotychczas wprowadziliśmy szereg nowości, takich jak: obsługa prawna również w innych gałęziach prawa, wirtualne biuro, usługi rekrutacyjne, pomoc księgowa i podatkowa. 

Wszystkie usługi świadczymy zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Naszym celem jest zapewnienie klientom kompleksowego wsparcia w różnych obszarach, co pozwala im oszczędzić czas i skupić się na najważniejszych kwestiach.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!