12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaWywiadRozmowy aromatyczne Gastro Miasto - kulinarne serce Wrocławia

[WYWIAD] Gastro Miasto – kulinarne serce Wrocławia

-

Wrocławskie lato rozbrzmiewa smakami! Już po raz kolejny w samym sercu miasta odbędzie się festiwal Gastro Miasto, gromadząc tłumy miłośników dobrego jedzenia.

To wyjątkowe wydarzenie łączy w sobie pasję do gotowania, lokalne produkty i niepowtarzalną atmosferę. Rozmawiamy z organizatorem festiwalu, Maciejem Kolą, aby poznać kulisy tego przedsięwzięcia, jego cele i plany na przyszłość.

[WYWIAD] Gastro Miasto - kulinarne serce Wrocławia
Źródło: Gastro miasto

Skąd pomysł na stworzenie wydarzenia Gastro Miasto?

Od zawsze jestem związany z Wrocławiem i kocham to miasto. Poza tym moją pasją i wielką radością jest odkrywanie smaków podczas podróży po całym świecie. To właśnie zamiłowanie do jedzenia i poznawania nowych kultur skłoniło mnie do stworzenia festiwalu Gastro Miasto. Początkowo myślałem o evencie nawiązującym do oryginalnej kuchni regionu, ale po konsultacjach z wrocławskimi restauratorami, w tym moim przyjacielem Tobiaszem, projekt przekształcił się w platformę dla najciekawszych restauracji miasta.

Jakie są główne cele festiwalu?

Głównym celem jest zgromadzenie w jednym miejscu, latem w centrum Wrocławia, wysokiej jakości restauracji, aby mieszkańcy miasta mogli dowiedzieć się, co nowego dzieje się w lokalnej gastronomii. Chcę, aby ludzie mieli okazję poznać twórców potraw, cieszyć się relaksem oraz spotykać się i rozmawiać, co idealnie wpisuje się w charakter Wrocławia jako miasta spotkań.

Z jakimi wyzwaniami musiałeś się zmierzyć?

Organizacja Gastro Miasto wiązała się z wieloma wyzwaniami. Wielokrotnie był to debiut restauracji na eventach plenerowych, co wiązało się z licznymi trudnościami. Początkowo ciężko było też ich namówić do podjęcia takiego przedsięwzięcia. Przez 5 lat musiałem mocno się starać, aby przekonać ich do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Do tego dochodziły wyzwania logistyczne – to już zupełnie inna historia, o której można by napisać książkę!

[WYWIAD] Gastro Miasto - kulinarne serce Wrocławia
Źródło: Gastro miasto

Jakie są Twoje ulubione restauracje/food trucki, które brały udział w festiwalu?

Moją uwagę zwróciły premierowe koncepty, takie jak Ato Ramen czy U Wędzonych. Ciekawe były też fuzje restauracji – Plon + Culto jako Pluto i El Gordito + Chingu – jako Senior Kimchi.

Jakie są plany rozwoju Gastro Miasto?

Planów na przyszłość jest mnóstwo! Przede wszystkim chcę stale rozwijać festiwal i udoskonalać jego formułę, aby zapewnić uczestnikom jeszcze lepsze doświadczenia.

Jednym z głównych celów jest poszukiwanie kolejnych nietypowych plenerów, które dodadzą wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Chcemy zaskakiwać uczestników nowymi lokalizacjami, idealnie pasującymi do atmosfery festiwalu. Kolejnym pomysłem na rozwój festiwalu jest zorganizowanie Gastro Miasto w zimowej odsłonie. Będzie to doskonała okazja do spróbowania rozgrzewających potraw i napojów, a także do świętowania zimowych okazji. 

[WYWIAD] Gastro Miasto - kulinarne serce Wrocławia
Źródło: Gastro miasto
Chciałbym również rozszerzyć projekt na inne miasta w Polsce. Mam nadzieję, że pomysł i doświadczenie zyskają szerszą publiczność, a festiwal stanie się ogólnopolskim wydarzeniem, promującym polską kuchnię i kulturę jedzenia.

Jakie rady dałbyś początkującym organizatorom wydarzeń kulinarnych?

Radziłbym przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość. To branża wymagająca ogromnego zaangażowania i umiejętności rozwiązywania problemów. Pamiętajcie, że organizacja eventu kulinarnego to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim ciężka praca.

Co jest najważniejsze w tworzeniu udanego festiwalu kulinarnego?

Moim zdaniem kluczem do stworzenia udanego festiwalu jedzenia jest pasja, zaangażowanie i jasna wizja. Ważne jest również, aby łączyć ludzi i skupiać się na korzyściach zarówno dla wystawców, jak i gości.

Jakie trendy obserwujesz na wrocławskim rynku gastronomicznym?

Obecnie obserwuję odbicie po kryzysie pandemicznym, który niestety nieco nas cofnął. Cieszy mnie powrót do normalności i entuzjazm restauratorów, którzy znowu mogą dzielić się swoją pasją z wrocławianami.

Jakie znaczenie dla rozwoju miasta ma Gastro Miasto?

Ogromne. Z jednej strony daje wrocławianom możliwość relaksu i podziwiania najlepszych smaków lokalnej gastronomii. Z drugiej strony wyciąga restauratorów ze strefy komfortu i skłania do kreatywnego podejścia do swoich konceptów.

Co wyróżnia Gastro Miasto na tle innych festiwali kulinarnych?

To przede wszystkim najwyższy poziom kulinarny prezentowanych restauracji. Oferujemy dania najwyższej jakości, reprezentujące różnorodne kuchnie świata, przygotowywane przez doświadczonych szefów kuchni.

Dodatkowo, festiwal odbywa się w wyjątkowym plenerze, w samym sercu Wrocławia, z widokiem na Odrę. To tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala cieszyć się nie tylko pysznym jedzeniem, ale i pięknym otoczeniem.

Kolejnym atutem jest różnorodność oferty. Goście mogą wybierać spośród szerokiego wachlarza smaków, od tradycyjnych polskich dań po nowatorskie koncepty kulinarne. 

Warto również podkreślić, że festiwal skupia się na lokalnych produktach. Wspieramy lokalnych producentów i restauratorów, którzy wykorzystują w swoich daniach świeże, regionalne składniki.

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...