10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWywiadŚladami Turysty Jak odkryć prawdziwe oblicze Azorów? Rozmowa z Polką na Azorach

[WYWIAD] Jak odkryć prawdziwe oblicze Azorów? Rozmowa z Polką na Azorach

-

Daleko od utartych szlaków turystycznych, na środku Atlantyku, leży archipelag Azorów. Dziewicza przyroda, fascynująca kultura i prawdziwy odpoczynek – to tylko niektóre z atutów tego miejsca. 

W wywiadzie przyjrzymy się bliżej Azorom i odkryjemy, dlaczego ten wyjątkowy archipelag staje się nowym kierunkiem dla osób szukających autentycznych doświadczeń. Poznamy również historię Polki na Azorach, Mileny Dąbrowskiej, przewodniczki, która z pasją tworzy podróże szyte na miarę, na ten niezwykły skrawek świata.

[WYWIAD] Jak odkryć prawdziwe oblicze Azorów? Rozmowa z Polką na Azorach
Terceira, Angra do Heroísmo, marina, fot. Milena Dąbrowska

Skąd wzięła się Pani fascynacja tym archipelagiem?

Moja miłość do Azorów zrodziła się podczas pierwszej wizyty na Terceirze. Początkowo obawiałam się, że 10 dni na tak małej wyspie okażą się nudne. Nic bardziej mylnego! Odkryłam tu bogactwo natury, serdeczność ludzi i niepowtarzalną atmosferę. Zauroczona, zorganizowałam kolejny pobyt, a wkrótce potem przeprowadziłam się tu na stałe. Od ponad 7 lat mieszkam na środku Atlantyku i wciąż zachwycam się pięknem tego miejsca.

Jak ocenia Pani potencjał turystyczny Azorów?

Azory to jeden z niewielu zakątków Europy, które zachowały naturalny charakter, wolny od masowej turystyki. To raj dla świadomych podróżników, którzy pragną uciec od zgiełku i poznać autentyczną atmosferę tego miejsca. Przyciąga ich bogactwo przyrody, możliwość aktywnego wypoczynku, spokój i serdeczność mieszkańców. Wierzę, że Azory odniosą sukces w dziedzinie odpowiedzialnej turystyki, ale to zależy od mądrych działań wielu osób.

[WYWIAD] Jak odkryć prawdziwe oblicze Azorów? Rozmowa z Polką na Azorach
São Jorge, Miradouro da Fajã dos Cubres, fot. Milena Dąbrowska

Jakie są główne bariery dla rozwoju turystyki na Azorach?

To, co niektórzy postrzegają jako bariery, ja uważam za zalety Azorów. Zmienna pogoda, utrudniony dostęp lotniczy i ograniczona infrastruktura turystyczna chronią ten archipelag przed masową turystyką. Dzięki temu na wyspach panuje spokój, a turyści mogą cieszyć się autentycznym kontaktem z naturą i kulturą.

Podróżowanie po Azorach wymaga pewnego przygotowania. Jakie rady dałaby Pani osobom planującym wyjazd na te wyspy?

Po pierwsze, pamiętajmy, że odwiedzamy czyjś dom. Szanujmy lokalną kulturę i zwyczaje. Azory są autentycznym miejscem, gdzie ludzie żyją w swoim rytmie. Nie spieszmy się, dajmy sobie czas na odkrywanie wysp. Poczekajmy cierpliwie na kawę, obserwując lokalne życie i ciesząc się chwilą. Odkładając telefon, pozwolimy sobie napełnić się magią tego miejsca i w pełni go doświadczyć.

[WYWIAD] Jak odkryć prawdziwe oblicze Azorów? Rozmowa z Polką na Azorach
Santa Maria, Barreiro da Faneca, fot. Milena Dąbrowska
Po drugie, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie. Zabierzmy wygodne buty, które pozwolą nam eksplorować liczne szlaki. Nie zapomnijmy o okularach przeciwsłonecznych i płaszczu przeciwdeszczowym, bo pogoda na Azorach bywa kapryśna. Pamiętajmy, że archipelag składa się z dziewięciu wysp, każda o unikatowym charakterze. Warto odwiedzić przynajmniej dwie, aby poznać różnorodność Azorów i doświadczyć ich bogactwa.

Azory stawiają na zrównoważony rozwój. Jak to wpływa na ich pozycjonowanie wśród wymagających podróżników?

Luksus na Azorach to nie opływające złotem kurorty i limuzyny z szampanem, ale autentyczność i unikatowość tego miejsca. Znajdziemy tu piękne, tradycyjne domy położone w otoczeniu dziewiczej przyrody. Zjemy proste, ale wyśmienite potrawy. Spotkamy tutaj serdecznych ludzi, którzy chętnie dzielą się z gośćmi tym, co mają najlepszego.

Prawdziwy luksus to czas i uwaga. Mieszkańcy Azorów chętnie poświęcają je turystom, oferując im ciepłą atmosferę i pomoc w odkrywaniu wysp. Odpowiedzialni podróżnicy doceniają tę autentyczność i rozumieją, że nie wszystko można zaplanować. Nie będą rozczarowani, gdy podczas rejsu nie zobaczą się wieloryba. Zwierzęta te nie są tu trzymane w klatkach jak w cyrku. Nie denerwują się opóźnieniami lotów spowodowanymi mgłą, gdyż zdają sobie sprawę, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie narzekają na ciemny piasek i naturalne baseny skalne, które ukształtowały tu wulkany.

[WYWIAD] Jak odkryć prawdziwe oblicze Azorów? Rozmowa z Polką na Azorach
Flores, Miradouro da Baía de Além, fot. Milena Dąbrowska
Z doświadczenia wiem, że Azory doceniają najbardziej świadomi turyści. Ci, którzy zwiedzili już cały świat, pokochają ten archipelag za jego autentyczność i szczerość. To właśnie tu odnajdą prawdziwy luksus – spokój, kontakt z naturą i ciepło ludzkich relacji.

Azory to nie typowa destynacja last minute. Jakie opcje zakwaterowania i wyżywienia poleca Pani osobom o ograniczonym budżecie?

Planowanie podróży na Azory z wyprzedzeniem to klucz do udanych i dostępnych cenowo wakacji. Rezerwacja lotów i zakwaterowania jesienią rok wcześniej daje dostęp do szerszej oferty i atrakcyjnych cen. Nie dajmy się nabrać na oferty o „małych, skromnych domkach z widokiem na ocean” – często są droższe niż hotele. To właśnie dla osób o ograniczonym budżetem hotele mogą być lepszym rozwiązaniem. Wykorzystajmy opcję „dania dnia” w restauracjach. W porze lunchowej często dostępne są pyszne i tanie potrawy, idealne na szybki posiłek. Planując wycieczkę między wyspami, skorzystajmy z biletów łączonych azorskich linii lotniczych SATA. Będą one tańsze niż kupowanie biletów osobno na każdą trasę.

[WYWIAD] Jak odkryć prawdziwe oblicze Azorów? Rozmowa z Polką na Azorach
Faial, wulkan Capelinhos, fot. Milena Dąbrowska
Dobry plan podróży to podstawa udanych wakacji. Pozwoli nam nie tylko na spontaniczność, ale również unikniemy bezsensownego kręcenia się po wyspach, tracenia czasu, paliwa i nerwów na szukanie miejsc, które wcześniej mogliśmy zaplanować.

Podsumowując, Azory warto odkrywać z głową i planem. Dzięki temu możemy liczyć na fantastyczne wakacje w rozsądnych cenach, pełne autentycznych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń.

Jak wygląda proces organizacji wycieczki dla klienta?

Każdą wycieczkę przygotowuję indywidualnie, dopasowując ją do potrzeb i preferencji klienta. Po dokładnym poznaniu jego oczekiwań, proponuję optymalną trasę, zakwaterowanie, wycieczki i dodatkowe atrakcje. Prezentuję kilka wersji oferty, z której klient wybiera tę najbardziej odpowiadającą jego gustom.

[WYWIAD] Jak odkryć prawdziwe oblicze Azorów? Rozmowa z Polką na Azorach
Corvo, Caldeirão, fot. Milena Dąbrowska
Moja dogłębna znajomość Azorów jest kluczem do sukcesu. Regularnie odwiedzam poszczególne wyspy, sprawdzam miejsca noclegowe, rozmawiam z firmami oferującymi różnorodne aktywności. Ponadto uczestniczę w branżowych wydarzeniach i stale poszerzam swoją wiedzę poprzez udział w azorskich kursach dokształcających. To zaangażowanie pozwala mi tworzyć wyjątkowe wycieczki, idealnie dopasowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów.

Co dla Pani oznacza luksus podczas podróży?

Luksus to dla mnie możliwość cieszenia się chwilą tu i teraz, bez pośpiechu i zmartwień. To pewność, że w razie potrzeby otrzymam pomoc, a mój czas jest dobrze zagospodarowany. Prawdziwy luksus to nie materialne wygody, ale uprzejmość ludzi, odkrywanie dziewiczej przyrody i obcowanie z kulturą. W swojej pracy doceniam możliwość współpracy z ludźmi podzielającymi moje wartości – zarówno mieszkańcami Azorów, jak i moimi świadomymi klientami. Dla mnie luksus to autentyczność, a Azory są jej synonimem.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!