10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWywiadKultura. Jak to działa Jak sztuka buduje lokalną społeczność

[WYWIAD] Jak sztuka buduje lokalną społeczność

-

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA jest nie tylko miejscem spotkań artystycznych, ale także ważnym ośrodkiem kultury, który kształtuje krajobraz Dolnego Śląska.

Rozmawiamy z Panem Piotrem Micek, dyrektorem Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, który opowie o misji instytucji, odważnych projektach wystawienniczych oraz działaniach edukacyjnych, które mają na celu zbliżenie społeczności do sztuki współczesnej.

BWA Wałbrzych od lat znane jest z odważnych i nieszablonowych wystaw. Skąd czerpiecie inspirację?

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA od lat zyskuje uznanie dzięki odważnym i nieszablonowym wystawom. Inspiracje do naszych projektów czerpiemy z różnorodnych źródeł. Staramy się być na bieżąco z dynamicznym i zmiennym światem kultury i sztuki.

Przede wszystkim stawiamy na promocję sztuki współczesnej, prezentując twórczość zarówno rodzimych artystów, jak i tych pochodzących z zagranicy. Nasza galeria zdobyła uznanie w oczach fachowców, sponsorów oraz mediów, głównie dzięki profesjonalnej realizacji wystaw, które zawsze wywołują duże zainteresowanie publiczności.

Nasz proces twórczy polega na szerokim przeglądzie najnowszych trendów i wydarzeń w świecie sztuki. Regularnie śledzimy portale internetowe poświęcone kulturze i sztuce, czytamy wydawnictwa prezentujące najważniejsze wydarzenia kulturalne oraz nawiązujemy współpracę z innymi instytucjami kultury. Otrzymujemy również liczne oferty od artystów i wnikliwie przeglądamy ich propozycje. Wybieramy te, które najlepiej wpisują się w naszą wizję.

[WYWIAD] Jak sztuka buduje lokalną społeczność
Źródło: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA – wystawa ”Grunt rzeczy” – fot. Aleks Budziak
Nieustannie podążamy za aktualnościami ze świata kultury i sztuki, świadomi, że inspiracja może nadejść z najbardziej niespodziewanych miejsc. Naszym celem jest tworzenie innowacyjnych, inspirujących wystaw, które będą cieszyć zarówno pasjonatów sztuki, jak i szerszą publiczność. W ten sposób przyczyniamy się do wzbogacenia kulturalnego krajobrazu naszego miasta i regionu.

Jakie są kryteria doboru artystów i wystaw?

Staramy się układać roczny plan wystawienniczy tak, aby był różnorodny i byli reprezentowani w nim artyści tworzący w różnych dziedzinach sztuk wizualnych (malarstwo, rysunek, grafika, plakat, fotografia, rzeźba, ceramika, szkło, instalacje, performance, video, itp.). Prezentujemy sylwetki zarówno artystów uznanych, jak i młodych, dopiero zaczynających swoją drogę twórczą. Naszym celem jest również promowanie artystów lokalnych.

W naszej ofercie wystawienniczej znajdują się wystawy indywidualne i zbiorowe, biennale, triennale oraz wystawy prywatnych kolekcji. Istotnym elementem jest tworzenie wydarzeń cyklicznych, do których należy Wałbrzyski Weekend Fotografii, Przegląd artystów ZPAP – odział Wałbrzych.

Sztuka współczesna jest często hermetyczna i trudna w odbiorze dla przeciętnego odbiorcy. Jak staracie się przełamywać te bariery i ułatwiać publiczności kontakt z tą dziedziną sztuki?

Przeciętny odbiorca często boi się wejść do galerii sztuki współczesnej, twierdząc, że nie rozumie tego, co jest w niej prezentowane. Prowokujemy więc naszą publiczność do odbierania sztuki współczesnej zmysłami, a nie koniecznie rozumem. Za zgodą artysty i w obecności opiekuna ekspozycji, zachęcamy widzów do dotykania, wąchania, słuchania dzieł itd. Udostępniamy też wystawy interaktywne, aby ośmielić widza do obcowania ze sztuką. Organizujemy oprowadzania kuratorskie i autorskie, zajęcia związane tematycznie z prezentowanymi wystawami. Najlepszym tego przykładem są warsztaty dla najmłodszych „Bajtel w galerii”.

Edukacja artystyczna to ważny element Waszej działalności. Jakie formy edukacyjne oferujecie i do kogo je kierujecie?

Przygotowujemy i edukujemy odbiorców sztuki już od najmłodszych lat. Organizujemy warsztaty „Bajtel w galerii”, na które zapraszamy dzieci od 1-go do 8-go roku życia, wraz z opiekunami. Warsztaty prowadzimy w oparciu o aktualną wystawę z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.

[WYWIAD] Jak sztuka buduje lokalną społeczność
Źródło: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA – wernisaz wystawy ”Fotografia i Rodzina” – fot. Aleks Budziak
Od 2022 roku, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA posiada Centrum Ceramiki Unikatowej, w którym prowadzimy warsztaty związane z ceramiką. To przestrzeń, która jest dostosowana do twórczej pracy artystów oraz osób rozpoczynających swoją przygodę z ceramiką. Pracownia wyposażona jest w niezbędne urządzenia, które pozwalają poznać proces tworzenia ceramiki unikatowej. Ponadto, posiadamy pracownię garncarską, która jest wyposażona w toczki, modelarnię i piecownię. Tu od podstaw powstają formy gipsowe do produkcji ceramiki, które wykorzystujemy podczas zajęć edukacyjnych.

W stałej ofercie mamy także warsztaty rysunku i malarstwa skierowane do dzieci i młodzieży od 11- go roku życia, jak również dorosłych. Warsztaty mają na celu rozwijanie umiejętności plastycznych. Co ważne, są doskonałą okazją do ćwiczeń dla osób, które planują edukację w liceach plastycznych oraz w Akademiach Sztuk Pięknych.

Dodatkowo, do każdej z wystaw organizujemy oprowadzania kuratorskie i autorskie,  zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla osób indywidualnych. Wierzymy, że poprzez sztukę możemy kształtować przyszłe pokolenia. Tworzymy miejsce, gdzie każdy bez wyjątku może wyrazić siebie oraz zobaczyć różnorodne działania artystyczne. Naszą działalnością dążymy do stworzenia otwartego i przyjaznego miejsca, które promuje różnorodność, prowokuje dialog oraz sprzyja zrozumieniu świata poprzez sztukę.

Z kim najczęściej współpracujecie?

Naszymi partnerami są Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Galeria Sztuki BWA w Olsztynie, oraz wałbrzyskie instytucje. Tu wymienię Centrum Nauki Kultury i Sztuki Stara Kopalnia, Muzeum Porcelany, Teatr Lalki i Aktora, Teatr Dramatyczny, Filharmonia Sudecka, Zamek Książ, Biblioteka pod Atlantami. Współpracujemy również z wałbrzyskimi szkołami, w tym z Akademią Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa, oferując uczniom i studentom odbywanie praktyk oraz udział w warsztatach.

Jakie korzyści płyną z tych partnerstw?

Dzięki współpracy mamy możliwość urozmaicenia naszej oferty wystawienniczej i edukacyjnej. Łączymy różne dziedziny sztuki, a także docieramy do większej liczby odbiorców. Wspólne realizacje pozwalają na obniżenie kosztów, co przy niskim budżecie jest bardzo korzystne. Dzięki temu mamy możliwość organizowania większej ilości wydarzeń.

Jakie są największe wyzwania, z jakimi borykacie się w swojej działalności?

Działając w dziedzinach kultury i sztuki, napotykamy wyzwania związane z ograniczonym finansowaniem. Naszym celem jest opracowanie planu wystawienniczego i edukacyjnego, który nie tylko będzie atrakcyjny, ale także zmieści się w budżecie. Tak jak wspomniałam wcześniej, współpracujemy z innymi ośrodkami i instytucjami, dzięki czemu możemy dzielić koszty. Ponadto prowadzimy płatne warsztaty i sprzedajemy produkty wytwarzane w naszym Centrum Ceramiki Unikatowej. Dodatkowo pozyskujemy środki zewnętrzne poprzez składanie wniosków ministerialnych, marszałkowskich, oraz nawiązujemy kontakt ze sponsorami.

[WYWIAD] Jak sztuka buduje lokalną społeczność
Źródło: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA – wernisaż wystawy ”Kontrasty” – fot. Aleks Budziak
Jednocześnie funkcjonowanie w tej branży wymaga szerokiej gamy kompetencji. Obejmują one zarządzanie zasobami ludzkimi, znajomość praw autorskich, marketingu oraz umiejętności pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Nasz zespół musi być odpowiednio przygotowany, aby efektywnie tworzyć wystawy i wydarzenia kulturalne, minimalizować napotykane przeszkody. Współpraca z artystami i osobami współtworzącymi wystawy, a także z odbiorcami, wymaga umiejętności komunikacji i zarządzania, aby wszystko zostało skoordynowane we właściwy sposób.

To często wiąże się z dużym stresem. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i współpracy zespołowej, jesteśmy w stanie skutecznie realizować nasze cele.

W jaki sposób definiujecie „sztukę współczesną” i jak to pojęcie przekłada się na program wystawienniczy?

Definiując „sztukę współczesną” kierujemy się jej charakterystycznymi cechami. To oryginalność, nowoczesność, różnorodność oraz skłonność do eksperymentowania. Współczesna sztuka to nie tylko tradycyjne formy artystyczne, takie jak malarstwo, rzeźba czy rysunek. To również nowe medium, takie jak wizualizacje, instalacje, animacje czy komiksy. Artyści współcześni często wykazują odwagę w wyrażaniu swoich poglądów poprzez happeningi, manifestacje oraz inne formy interaktywnych działań artystycznych.

[WYWIAD] Jak sztuka buduje lokalną społeczność
Źródło: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA – warsztaty ”Bajtel w galerii” – fot. Aleks Budziak
Sztuka współczesna stanowi swoisty komentarz do dzisiejszego świata, interpretując i reagując na wydarzenia oraz zjawiska społeczne, polityczne i kulturowe. Twórcy nie tylko odzwierciedlają rzeczywistość, ale także kształtują ją poprzez swoje twórcze działania. Ich prace są często manifestacją osobistych przemyśleń, emocji, refleksji czy protestów. To sprawia, że sztuka współczesna staje się nośnikiem istotnych przesłań społecznych i kulturowych.

Nasz program wystawienniczy jest starannie układany. Chcemy odzwierciedlać różnorodność współczesnych nurtów artystycznych oraz prezentować szeroki zakres mediów i technik używanych przez artystów. Pragniemy, aby nasza galeria była miejscem, gdzie publiczność może doświadczyć różnorodnych form sztuki współczesnej, zainspirować się nowymi perspektywami oraz zapoznać się z najnowszymi trendami w świecie sztuki. Dzięki temu stajemy się miejscem spotkań, dialogu oraz wymiany myśli, wspierając rozwój kultury i sztuki w społeczności lokalnej oraz regionie.

Jaką rolę odgrywacie w kształtowaniu kulturalnego krajobrazu Wałbrzycha i Dolnego Śląska?

Jako Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA odgrywamy niezwykle istotną rolę w kształtowaniu kulturalnego krajobrazu nie tylko samego Wałbrzycha, ale także całego Dolnego Śląska. Nasza instytucja kultury znajduje się w wyjątkowym otoczeniu Starej Kopalni w Wałbrzychu, gdzie dysponujemy dwiema przestrzeniami wystawienniczymi, a także trzecią galerią zlokalizowaną w centrum miasta. Położenie galerii w byłej kopalni węgla kamiennego nadaje jej niepowtarzalny charakter i prestiż. Dzięki temu przyciągamy zarówno renomowanych artystów, jak i instytucje kultury z Polski i z zagranicy.

[WYWIAD] Jak sztuka buduje lokalną społeczność
Źródło: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA – warsztaty ”Bajtel w galerii” – fot. Aleks Budziak
Jesteśmy jedyną Galerią Sztuki Współczesnej w Wałbrzychu, więc czujemy szczególną odpowiedzialność za prezentację różnorodnej i wartościowej sztuki. Naszym celem jest umożliwianie lokalnej społeczności bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki współczesnej, by odbiorcy mogli głębiej zrozumieć i docenić różnorodne formy wyrazu artystycznego. Dzięki wystawom, warsztatom i innym działaniom edukacyjnym staramy się nie tylko inspirować mieszkańców Wałbrzycha, ale także promować ich kreatywność i aktywność kulturalną.

Działamy jako centrum promocji sztuki współczesnej. Organizujemy wystawy, wykłady, spotkania autorskie oraz warsztaty, które mają na celu rozwijanie zainteresowania sztuką i kształtowanie świadomości estetycznej społeczeństwa. Kształtujemy kulturalną tożsamość regionu, będąc jego integralną i inspirującą częścią.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!