23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaWywiadW stronę nieruchomości Mieszkanie w abonamencie - ciekawy trend na wrocławskim rynku

[WYWIAD] Mieszkanie w abonamencie – ciekawy trend na wrocławskim rynku

-

Wrocław jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. W związku z tym narasta zapotrzebowanie na nowe mieszkania, w tym na wynajem.

O tym, jak działają mieszkania w abonamencie i jakie są ich zalety, opowiada Sławomir Imianowski, prezes firmy Resi4Rent, która jest jednym z największych operatorów mieszkań w abonamencie w Polsce.

Jak firma zaistniała na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Wrocławiu?

Resi4Rent powstała w 2018 r. To wspólne przedsięwzięcie firmy Echo Investment, która jest deweloperem wszystkich projektów naszej platformy, oraz globalnego funduszu inwestycyjnego, reprezentowanego przez Griffin Capital Partners.

Mieszkanie w abonamencie - ciekawy trend na wrocławskim rynku
Mieszkanie w inwestycji Resi4Rent, Wrocław/Rychtalska, fot. Resi4Rent

Wrocław jest dla nas bardzo ważnym rynkiem, właśnie tutaj zadebiutowaliśmy jako inwestor i operator osiedli mieszkań w abonamencie. Pięć lat temu przy ul. Rychtalskiej zrealizowaliśmy naszą pierwszą inwestycję i w mniej niż rok osiągnęliśmy w niej obłożenie na poziomie 95 proc. Wrocławianie byli pierwszymi recenzentami naszej koncepcji mieszkań w abonamencie – nieznanej do tej pory w Polsce, idei najmu jako usługi w modelu subskrypcyjnym. Pozytywne przyjęcie dało nam silny impuls do działania. Zaledwie 7 miesięcy później oddaliśmy do użytku kolejne osiedle, na Kępie Mieszczańskiej, a w tym roku do naszej wrocławskiej oferty dołączył projekt Wrocław Jaworska.

Dziś stolica Dolnego Śląska jest dla Resi4Rent drugim, po Warszawie, miastem z największą liczbą oferowanych mieszkań w abonamencie. We Wrocławiu zbliżamy się do symbolicznej granicy 1000 lokali. W naszym ogólnopolskim portfolio obejmującym projekty w 6 miastach oferujemy łącznie ok. 4100 mieszkań. Jednym z priorytetów na najbliższe lata jest dalszy rozwój na wrocławskim rynku.

W jaki sposób wyróżniacie się na tle innych firm oferujących wynajem mieszkań we Wrocławiu?

Naszą rolą jest dbanie o to, by osiedla mieszkań w abonamencie były miejscami, w których dobrze się mieszka w każdym okresie życia. Zarówno podczas studiów, jak i w czasie zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych, zakładania rodziny czy wyjazdów służbowych związanych z rozwijaniem kariery. Również w okresie przejściowym poprzedzającym zakup własnego mieszkania, a w przypadku cudzoziemców adaptacji w nowym kraju. Kierujemy się zasadą inkluzywności i przeciwdziałamy dyskryminacji na rynku najmu. W zależności od tego, czy nasi klienci chcą mieszkać w pojedynkę, współdzielić przestrzeń z przyjaciółmi, partnerem lub rodziną, czy zamieszkać ze zwierzakiem, naszym zadaniem jest oferowanie mieszkań, w których będzie to możliwe.

Mieszkanie w abonamencie - ciekawy trend na wrocławskim rynku
Mieszkanie w inwestycji Resi4Rent, Wrocław/Kępa Mieszczańska, fot. Resi4Rent

W Resi4Rent można podpisać umowę na okres od minimum 3 lub 6 miesięcy i załatwić wszystkie formalności online lub tradycyjnie w biurze obsługi klienta. W obu przypadkach zapewniamy wysokie standardy komunikacji zarówno w języku polskim, angielskim i do pewnego stopnia w ukraińskim. Mieszkania w abonamencie to wyposażone i umeblowane lokale w 3 wariantach do wyboru. To 1-, 2- bądź 3-pokojowe mieszkania z dostępem do szybkiego internetu i aplikacji do zarządzania umową i rozliczeniami. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie opiekuna klienta i administratora na miejscu. Ponadto mamy monitoring w budynkach oraz szeroki pakiet benefitów i program wydarzeń sprzyjających nawiązywaniu relacji sąsiedzkich.

Wyróżnia nas także to, że zajmujemy się całym procesem. Od projektowania lokali z przeznaczeniem na najem lub zakwaterowanie, przez budowę, po zarządzanie i utrzymywanie budynków. Oprócz funkcjonalności staramy się wnosić także wartość dodaną do przestrzeni miejskich. W tym celu współpracujemy z artystami i architektami zieleni.

Jakie trendy i zmiany zauważyliście na rynku nieruchomości mieszkaniowych we Wrocławiu w ciągu ostatnich kilku lat?

Inwestycje PRS są niezbędne do zwiększenia puli dostępnych ofert najmu oraz dostosowania standardów rynkowych do aktualnych trendów społecznych. To m.in. większa mobilność zawodowa, korzystanie zamiast posiadania oraz zrównoważona konsumpcja. Według badań branżowych niedobór mieszkań we Wrocławiu jeszcze 2 lata temu sięgał ok. 50 tys. lokali[1]. Obecnie statystyki te podnoszą deficyty migracyjne, wynikające zarówno z migracji krajowych, jak i napływu studentów zagranicznych czy cudzoziemców.

Obserwujemy, że w ciągu kilku lat Wrocław stał się docelowym miastem dla młodych ludzi migrujących z mniejszych miejscowości regionu. Również dla studentów oraz absolwentów i specjalistów z innych dużych miast, którzy poszukują pracy przede wszystkim w sektorach BPO/SSC i IT bądź branży budowlanej. Jednocześnie zmniejszyła się oferta mieszkań na sprzedaż i wynajem, dlatego miasto potrzebuje nowych, różnorodnych projektów mieszkaniowych.

Jakie lokalizacje i rodzaje nieruchomości oferujecie i jakie czynniki wpływają na wybór lokalizacji dla waszych mieszkań?

Działamy w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Wybieramy tereny, które są atrakcyjne z punktu widzenia szerokiego grona osób. Zarówno dla pracujących, uczących się, wychowujących dzieci, a także firm, które poszukują mieszkań dla swoich pracowników. Podobnie jak w naszych pozostałych lokalizacjach, we Wrocławiu nie ograniczamy się do jednego obszaru. Nasze dotychczasowe wrocławskie projekty powstały w różnych rejonach miasta. Mamy projekt przy ul. Rychtalskiej, który jest położony w jego północnej części, w dzielnicy Psie Pole, tuż nad Odrą. Kolejny jest zlokalizowany w ścisłym centrum, przy ul. Mieszczańskiej, oraz przy ul. Jaworskiej, która znajduje się w granicach zielonej części osiedla Szczepin.

Mieszkanie w abonamencie - ciekawy trend na wrocławskim rynku
Mieszkanie w inwestycji Resi4Rent, Wrocław/Jaworska, fot. Resi4Rent

Inspirację stanowi dla nas tzw. koncepcja 15-minutowego miasta. To takie planowanie przestrzenne, które zakłada, że w niedalekim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej koncentruje się pełna infrastruktura. Od punktów handlowych i usługowych, przez centra biznesowe, szkoły i inne obiekty publiczne, po tereny zielone i rekreacyjne. Jeśli dotarcie do nich nie trwa dłużej niż symboliczny kwadrans, można osiągnąć realne korzyści dla mieszkańców. Mówimy tu o poprawie jakości życia, oszczędności czasu, ograniczeniu ruchu samochodowego i lepszych perspektywach dla eko transportu. Nasze osiedla mają być przede wszystkim funkcjonalne i wpisane w miejski krajobraz. Biorąc pod uwagę dostępność działek pod zabudowę, przy ostatecznym wyborze kierujemy się m.in. kwestią skomunikowania planowanych inwestycji z poszczególnymi dzielnicami. Ponadto ważne są  założenia dokumentów planistycznych, w tym miejscowych planów oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Jesteście zaangażowani w tworzenie wspólnoty mieszkańców w swoich nieruchomościach? Jeśli tak, to jakie inicjatywy i usługi są dostępne dla mieszkańców?

Tak, zależy nam na tym, żeby mieszkańcy inwestycji Resi4Rent czuli się w nich jak w domu. Przez cały rok organizujemy różnego rodzaju aktywności sąsiedzkie, proponujemy zajęcia i warsztaty zgodne z zainteresowaniami i stylem życia mieszkańców. To m.in. spotkania z trenerem psów i behawiorystą, wycieczki po mieście z przewodnikiem, szkolenia z uprawy ziół, pikniki rodzinne oraz zajęcia artystyczne i kulinarne. Dzięki nim można się lepiej poznać, polubić i zaangażować w tworzenie zgranej społeczności. Przyjazną atmosferę budujemy także poprzez otoczenie naszych klientów stałą opieką oraz benefity. Są nimi m.in. zniżki do klubów fitness i okolicznych restauracji, bilety do kin czy bezpłatne serwisy rowerowe.

Mieszkanie w abonamencie - ciekawy trend na wrocławskim rynku
Mieszkanie w inwestycji Resi4Rent, Wrocław/Jaworska, fot. Resi4Rent

Obecnie co piąty klient zgłasza się do naszego biura po rekomendacji, którą usłyszał od zadowolonych mieszkańców osiedli Resi4Rent. W ten sposób sąsiadami często stają się osoby, które nie są dla siebie obce – znajomi, współpracownicy czy krewni.

W jaki sposób dbacie o zrównoważony rozwój i wpływ na środowisko?

Zrównoważony rozwój towarzyszy nam na etapie projektowania osiedli i wyposażenia mieszkań w abonamencie, a także w działaniach, które następują później. Począwszy od optymalizacji budynków, troski o bioróżnorodność, włączania się w akcje ekologiczne, po organizowanie wydarzeń o tematyce eko, przygotowywanie infrastruktury dla rowerzystów czy promowanie alternatywnych środków transportu. Standardem, który wprowadziliśmy we wszystkich projektach Resi4Rent, jest wyposażenie lokali w energooszczędne sprzęty AGD. W zależności od inwestycji stosujemy również m.in. panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED czy czujniki ruchu. Przykładamy wagę także do drobnych gestów. Przykładem może być to, że każdy nowy lokator otrzymywał od nas kartkę powitalną z nasionami kwiatów do wysiania na balkonie, w mieszkaniu lub ogródku. Staramy się promować postawy ekologiczne, takie jak segregacja odpadów oraz przemieszczanie się po mieście rowerami i hulajnogami. Wśród społeczności Resi4Rent aż ponad 80 proc. ankietowanych mieszkańców przemieszcza się do pracy pieszo, transportem miejskim, rowerem lub hulajnogą.

W jaki sposób angażujecie się w lokalną społeczność?

Styl życia, który reprezentuje większość naszych klientów, wiąże się z dużą wrażliwością na sprawy społeczne, ochronę środowiska i dobro zwierząt. Już 70 proc. z nich ocenia nasze inwestycje jako przyjazne zwierzętom. Wspólnie z mieszkańcami daliśmy temu wyraz m.in. organizując zbiórkę na rzecz lokalnego schroniska. Planujemy kolejną edycję tej akcji. Jesienią tego roku wystartujemy również z projektem, który wpisuje się w tradycję miejskich spacerów turystycznych. Zapraszamy mieszkańców naszych budynków na zwiedzanie z przewodnikiem i zachęcamy do poznawania historii miasta, w którym zdecydowali się aktualnie zamieszkać.

Mieszkanie w abonamencie - ciekawy trend na wrocławskim rynku
Źródło: Resi4Rent – Mural Resi4Rent, Wrocław/Jaworska

Jesteśmy otwarci na współpracę z artystami, którzy swoimi dziełami ożywiają przestrzeń miejską. Nasze zaproszenie przyjął muralista Olaf Cirut, który wykonał w inwestycji Wrocław Jaworska największy w regionie botaniczny mural. Jest to interesujące przedsięwzięcie nie tylko ze względu na swoją skalę, ale także silne zakorzenienie w kulturze Dolnego Śląska. Mural nawiązuje do historii malarstwa, staropolskiej tradycji tworzenia zielników i regionalnego dorobku w tej dziedzinie oraz współczesnych badań naukowych nad chlorofilem. To wyjątkowe dzieło, które nie tylko zdobi nasz budynek, ale ma także walor edukacyjny, dzięki kodowi QR, który pozwala przechodniom i mieszkańcom dokładniej poznać historię roślin przedstawionych na malowidle.

Jakie są plany rozwoju na Dolnym Śląsku?

Przed nami bardzo intensywny okres pracy nad nowymi projektami. Nasze plany inwestycyjne wsparło konsorcjum banków Santander Bank Polska, BNP Paribas i Bank Pekao S.A., które przyznało nam dofinansowanie o wartości 613 mln zł. To pozwala nam budować aktualnie ponad 4000 nowych lokali w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Pierwsze efekty mieszkańcy Wrocławia poznają w przyszłym roku. Planujemy oddanie 3 inwestycji w różnych częściach miasta, w których powstanie łącznie ponad 1000 mieszkań.

Jaki jest średni czas wynajmu mieszkania w abonamencie we Wrocławiu?

Mieszkania w abonamencie to bardzo elastyczna forma najmu. W przypadku Wrocławia mieszkania są wynajmowane średnio na okres 12 miesięcy. Charakterystyczne dla naszej platformy jest to, że większość mieszkańców decyduje się na przedłużenie umów na kolejne lata. We wszystkich budynkach średnie obłożenie utrzymuje się na poziomie 99%.

Na zakończenie, czy macie jakieś porady dla osób planujących wynająć mieszkanie? Co klienci powinni wziąć pod uwagę przy wyborze nieruchomości do wynajęcia i jakie korzyści oferujecie jako partner wynajmu?

Ważne jest indywidualne podejście. Sprawdzenie czy lokalizacja mieszkania odpowiada naszym codziennym aktywnościom, znajduje się blisko pracy lub uczelni, czy łatwo z niej dotrzeć do interesujących nas miejsc. Przed podjęciem decyzji należy subiektywnie ocenić także standard lokali. Musimy przekonać się, czy liczba pomieszczeń jest adekwatna do naszych potrzeb, czy np. można wygospodarować przestrzeń na pracę zdalną, kącik zabawy dla dzieci, czy miejsce do wypoczynku dla swojego pupila. Aby wybrać rozwiązanie dostosowane do swoich oczekiwań i budżetu, warto przeanalizować rynek pod kątem najlepszych ofert. Trzeba również zapoznać się z zapisami dotyczącymi trybu usuwania awarii w lokalu i zadawać jak najwięcej pytań wynajmującym.

Mieszkanie w abonamencie - ciekawy trend na wrocławskim rynku
Mieszkanie w inwestycji Resi4Rent, Wrocław/Jaworska, fot. Resi4Rent

Resi4Rent reprezentuje profesjonalną część rynku, jest wiarygodnym partnerem z transparentnymi zasadami najmu oraz wysokimi standardami obsługi i opieki nad klientem. Formuła ta się sprawdza, coraz więcej osób świadomie wybiera mieszkania w abonamencie i traktuje je jako atrakcyjną alternatywę, odpowiadającą nowoczesnemu i ekologicznemu stylowi życia.

[1] JLL, Raport: Polski rynek najmu instytucjonalnego, 2023.

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!