29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaWywiadŚladami Turysty Sandomierz - miasto, które Cię zaskoczy

[WYWIAD] Sandomierz – miasto, które Cię zaskoczy

-

Sandomierz, perła województwa świętokrzyskiego, zachwyca turystów bogactwem zabytków, urokliwą atmosferą i wyjątkowym mikroklimatem.

W tym niewielkim mieście na turystów czeka moc atrakcji – od zwiedzania zabytków po spacery po malowniczych wąwozach.

Naszą rozmówczynią i przewodniczką po atrakcjach miasta jest Pani Katarzyna Knap-Sawicka, Kierownik Referatu Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Sandomierzu. 

Sandomierz słynie z pięknych zabytków. Które z nich warto odwiedzić i dlaczego?

Gdy zbliżamy się do miasta, już z daleka widać charakterystyczne sylwetki sandomierskich zabytków, które niczym z bajki wyłaniają się z nadwiślańskiej skarpy. Szczerze mówiąc, jest mi bardzo trudno wybrać jeden zabytek, który byłby najważniejszy. Starówka, usytuowana na lessowym wzgórzu, zachęca do poznania tajemnic średniowiecznych grodów. Natomiast w poszukiwaniu sandomierskiej atmosfery należy udać się do najbardziej wewnętrznej części miasta, czyli do 470-metrowej trasy podziemnej. Opuszczając podziemia warto unieść się nieco ponad ziemię i wdrapać się na ponad 30 metrowe schody. Tu z tarasu widokowego na szczycie Bramy Opatowskiej ujrzymy piękno Wyżyny Sandomierskiej.

[WYWIAD] Sandomierz - miasto, które Cię zaskoczy
Źródło: UM Sandomierz – Ratusz
Szczególnie ważnym punktem na mapie Królewskiego Miasta jest Zamek Kazimierzowski. Po inwazji szwedzkiej, zachowany tylko częściowo, jednak w całej krasie prezentujący piękno ówczesnej architektury. Wśród najważniejszych sandomierskich zabytków znajduje się katedra gotycka, która zachwyca kunsztownością stylu. Z kolei najbardziej wyjątkowym, bo najstarszym sandomierskim kościołem jest XIII-wieczny zespół klasztorny dominikański z kościołem św. Jakuba. Natomiast latem, w ogrodach przy świątyni, dojrzewa w słońcu plantacja winnej latorośli. Jest ona wzorowana na tej pierwotnej, znajdującej się w tym miejscu już w średniowieczu.

[WYWIAD] Sandomierz - miasto, które Cię zaskoczy
Źródło: UM Sandomierz – Brama Opatowska

Sandomierz to nie tylko zabytki, ale również malownicza okolica. Jakie atrakcje przyrodnicze czekają na turystów w okolicach miasta?

Sandomierz bazuje na tradycji. Dlatego też w samym jego centrum i okolicach odradzają się winnice. Niewątpliwie sprzyja temu ocieplenie się klimatu i specyficzne ukształtowanie terenu. Położenie Sandomierza w południowej części Polski sprzyja hodowli winorośli, których owoce mają niepowtarzalny smak. Wyrabiane z nich produkty charakteryzują się niepowtarzalnym aromatem.

Kolejne wyjątkowe miejsce na mapie przyrodniczych atrakcji to Góry Pieprzowe. Nazywane są też „Pieprzówkami” i odsłaniają bardzo stare skały kambryjskie, które liczą 500 milionów lat. Jest to jedyne tego typu odsłonięcie w Europie. Na odcinku około 1 km w stromej i wysokiej, miejscami na 60 metrów krawędzi doliny Wisły, ciągną się wychodnie łupków kambryjskich. Są one poprzecinane siecią spękań i dolinek denudacyjnych. Większość obszaru pokrywa warstwa lessu.

[WYWIAD] Sandomierz - miasto, które Cię zaskoczy
Źródło: UM Sandomierz – „Pieprzówki” i Wisła
To wschodnie zakończenie Gór Świętokrzyskich i rezerwat geologiczno-przyrodniczy, który chroni zespoły roślinności stepowej. Na terenie rezerwatu można znaleźć 15 gatunków dzikiej róży, a wśród nich rzadko spotykaną Rosa Wagae. To ewenement na skalę europejską. W Pieprzówkach żyją również rzadkie gatunki owadów.

Góry stanowią fantastyczny punkt widokowy na Sandomierską Starówkę. W kierunkach południowych na linii horyzontu rysuje się drzewostan Puszczy Sandomierskiej. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można dostrzec obiekty oddalone nawet o 50 kilometrów. Najłatwiej do nich dojść wałem wiślanym lub ulicą Błonie.

[WYWIAD] Sandomierz - miasto, które Cię zaskoczy
Źródło: UM Sandomierz – Wąwóz Św. Jadwigi
Sandomierz jest położony nad Wisłą, dlatego też na spacery polecam Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego. To wspaniałe miejsce, gdzie z jednej strony widzimy piękno miast, z drugiej zaś piękną wstęgę Wisły, która oferuje nam uspakajający krajobraz.

Słyniecie z unikalnego krzemienia pasiastego. Jak ten wyjątkowy minerał wpływa na tożsamość miasta?

W pobliżu Sandomierza mamy wyjątkową w skali światowej formację skalną. Krzemień pasiasty, czyli kamień optymizmu, czyni nasze miasto niepowtarzalnym. Od ponad 50 lat używany jest on do wyrobów biżuteryjnych i przykuwa uwagę ze względu na swoje piękno. Prekursorem użycia krzemienia pasiastego był Pan Cezary Łutowicz. To artysta, złotnik, ale przede wszystkim skromny człowiek i pracowity rzemieślnik, który swoją codzienną pracą przez 50 lat rozsławił nasze miasto. Dzięki jego staraniom w 2007 roku stało się ono Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego. Biżuteria z krzemienia jest obecnie oficjalną wizytówką polskiej dyplomacji. To ona wyróżnia nasz kraj za granicą, promując przy tym nasze miasto. Będąc w Sandomierzu warto zaopatrzyć się w krzemień pasiasty. Zabierzemy w ten sposób ze sobą nieco optymizmu, którym emanuje nie tylko sam kamień, ale również cała społeczność przyjaznego przybyszom Sandomierza.

Każde miasto ma swoją ofertę kulturalną. Czym przyciąga Sandomierz?

Pośród budzących się do życia drzew owocowych, obficie występujących na terenie Sandomierszczyzny odbywa się Sandomierski Sportowy Weekend Kwitnących Sadów. W drugi weekend maja każdego roku, Sandomierz oferuje wszystkim miłośnikom biegów i jazdy na rowerze wspaniałe trasy. Sport i rekreacja idealnie się tutaj uzupełniają. Soczysta zieleń traw i pięknie kwitnące drzewa jabłoni sprawiają, że bieg staje się największą przyjemnością. Zapewniam, że sięgnięcie po laur zwycięstwa w otoczeniu zabytkowej przestrzeni miasta jest jedynym i niepowtarzalnym doświadczeniem. Jestem pewna, że stanie się ono zachętą do corocznego uczestnictwa w Sandomierskim Sportowym Weekendzie Kwitnących Sadów.

Z kolei najdłuższy dzień w roku jest okazją do zorganizowania zabaw nawiązujących do tradycji świętojańskich, czyli Sandomierskich Wianków Flisackich. Tego wieczoru w Sandomierzu można wziąć udział w licznych konkursach i innych atrakcjach przygotowanych na tę okazję. Poznamy tradycje flisackie i spędzimy wieczór w gronie sandomierskich wodniaków i opowiadanych przez nich legend.

[WYWIAD] Sandomierz - miasto, które Cię zaskoczy
Źródło: UM Sandomierz – Zamek Kazimierzowski
W dzień po Wiankach obchodzone są Dni Sandomierza (21 czerwca), podczas których na scenie zaprezentuje się zespół Kult, legenda polskiego rocka. Czerwcowe i letnie popołudnie będzie więc idealną propozycją dla wszystkich miłośników gatunku i innych osób ceniących sobie twórczość tego zespołu.

W ostatni weekend czerwca odbywa się u nas Festiwal Spotkań i Filmów NieZwykłych. Miasto na kilka dni staje się stolicą polskiego filmu, a obecność największych gwiazd polskiego kina jest niezwykłą atrakcją. 

Natomiast dla chętnych na podróż w czasie polecamy Turniej Rycerski połączony z Jarmarkiem Jagiellońskim (4-5 lipca). Przeniesiemy się wówczas do czasów, gdy w mieście rozwijała się kultura rycerska, a jego położenie na najważniejszych szlakach handlowych sprzyjało wymianie dóbr na często organizowanych jarmarkach. Na to wydarzenie serdecznie zapraszamy na Rynek Starego Miasta miłośników pięknych przedmiotów i niepowtarzalnych przysmaków regionalnych.

W jaki sposób Sandomierz promuje się na arenie międzynarodowej?

Sandomierz jest miejscem dialogu o szczególnej roli kultury w budowaniu Europy bez barier. Świadczą o tym owocne, wieloletnie partnerstwa z miastami z wielu zakątków Europy. Angielskie Newark-on-Trent, niemieckie Emmendingen, włoska Volterra oraz ukraiński Ostróg współpracują z Sandomierzem od lat i wzmacniają multikulturowe więzi.

[WYWIAD] Sandomierz - miasto, które Cię zaskoczy
Źródło: UM Sandomierz – Ucho Igielne
Oczywiście promujemy miasto na najważniejszych targach turystycznych w Polsce i Europie.

Jakie są Pani ulubione miejsca w Sandomierzu?

Dla mnie najpiękniejszym miejscem jest Brama Opatowska, z której roztacza się piękny widok na całe miasto oraz na okolice. Widać z niej wszystkie najważniejsze miejsca na mapie Sandomierza i tu właśnie można poczuć „genius loci” miasta.

Jakie są wasze lokalne tradycje i zwyczaje?

Sandomierz to miasto wielu artystów i życzliwych ludzi, którzy tu żyją i tworzą. Naszym zwyczajem jest po prostu uprzejmość i otwartość na naszych gości – turystów, którzy w ciągu roku naprawdę licznie nas odwiedzają.

W ostatnim czasie nasze tradycje są mocno związane z winem. Dzięki ciepłej glebie i znacznemu nasłonecznieniu naszych terenów mamy wspaniałe szczepy winorośli. Z nich powstają lokalne wina, które są nagradzane na arenie międzynarodowej. 

W jaki sposób miasto dba o integrację mieszkańców?

Mamy dużo aktywnych osób i organizacji, które są mocno wspierane przez samorząd. W latach 2019–2023 przekazaliśmy blisko 6,8 mln złotych na działania z zakresu pożytku publicznego. Dzięki tym środkom corocznie realizowanych jest kilkadziesiąt inicjatyw skierowanych do mieszkańców.

[WYWIAD] Sandomierz - miasto, które Cię zaskoczy
Źródło: UM Sandomierz – Stare Miasto i Wisła
Dotujemy aktywne podmioty, które promują sport, działania profilaktyczne, ochronę zwierząt, czy dbają o tradycje historyczne nadwiślańskiego grodu. Ważne są dla nas również inicjatywy skierowane do seniorów, młodzieży, aby zadbać o współpracę międzypokoleniową. Wszystkie imprezy miejskie również mają na celu integrację. Ta dbałość o tradycję i kulturę, którą pielęgnujemy jako mieszkańcy ponad 1000-letniego grodu, integruje nas wokół tego tematu.

Jakie rady dałaby Pani osobom, które planują odwiedzić Sandomierz?

Jesteśmy miastem dla każdego i o każdej porze roku. Symbioza natury, architektury i kultury, a także niepowtarzalnej energii płynącej z ciekawych inicjatyw sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie weekendu, urlopu lub choćby jednego, fascynującego dnia.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!