12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaWywiadRozmowy, które napędzają biznes Wyzwania i szanse dla polskich firm produkcyjnych w dobie cyfrowej transformacji

[WYWIAD] Wyzwania i szanse dla polskich firm produkcyjnych w dobie cyfrowej transformacji

-

W dobie cyfrowej transformacji firmy produkcyjne w Polsce stają przed szeregiem wyzwań.

Z jednej strony muszą sprostać rosnącej konkurencji na globalnym rynku, z drugiej strony muszą nadążyć za dynamicznie rozwijającymi się technologiami. Jedną z firm, która pomaga polskim przedsiębiorstwom produkcyjnym w tej transformacji, jest DSR. Rozmawiamy z Panem Marcinem Wirą, Senior Technical Consultant | Team Leader | IT Manager | ITIL® 4 Master. 

Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoją firmy produkcyjne w Polsce?

W ubiegłym roku na polskim rynku pracy odnotowano zahamowanie, co przełożyło się na redukcję dostępnych miejsc pracy oraz dłuższy czas potrzebny na rekrutację. To zjawisko w szczególności dotknęło młodych, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową.

Pomimo niepewności związanej z pandemią i sytuacją geopolityczną, rynek pracy w Polsce utrzymuje stabilność. To przejawia się niskim poziomem bezrobocia. Przedsiębiorstwa zgłaszają zapotrzebowanie na nowych pracowników, co sugeruje dostępność miejsc pracy, zwłaszcza w większych miastach.

Widzimy, że młodsze pokolenie pracowników wnosi nowe wymagania na rynek pracy. Mają oczekiwania na większą otwartość pracodawców, co znajduje odzwierciedlenie w jasno określonych przedziałach wynagrodzeń w ofertach pracy. Te zmiany zmuszają pracodawców do modyfikacji swoich metod rekrutacyjnych.

Kolejna rzecz, to fakt, że w 2023 roku praca zdalna została oficjalnie zintegrowana z kodeksem pracy, stając się stałym elementem rynku pracy. Taka forma pracy ma szczególne znaczenie dla młodszych pracowników, którzy cenią elastyczność i balans między życiem zawodowym, a prywatnym.

[WYWIAD] Wyzwania i szanse dla polskich firm produkcyjnych w dobie cyfrowej transformacji
Źródło: DSR
Widzimy, że osoby wchodzące na rynek pracy poszukują coraz częściej elastycznych godzin pracy. To jest również atrakcyjne dla pracowników zagranicznych, poszukujących większej swobody w organizacji swojego czasu pracy.

Generalnie firmy produkcyjne w Polsce stoją przed koniecznością wprowadzenia nowych strategii zarządzania personelem, dostosowania warunków pracy i elastycznego podejścia do rekrutacji oraz utrzymania talentów, szczególnie w kontekście młodszych pracowników i tych spoza Polski.

Jakie wprowadzacie innowacje technologiczne, aby sprostać wyzwaniom klientów z sektora produkcyjnego?

Przede wszystkim zapewniamy kompleksowy zestaw narzędzi umożliwiających skuteczne zarządzanie każdym aspektem procesu produkcyjnego. Od planowania po wykonanie, zwiększając efektywność i redukując straty (DSR 4FACTORY). Inne innowacje obejmują:

 • Sztuczną inteligencja w produkcji (AI 4FACTORY). Umożliwia ona analizę danych produkcyjnych w czasie rzeczywistym, co przyczynia się do automatyzacji decyzji i optymalizacji procesów, zwiększając produktywność i jakość. AI 4FACTORY to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą efektywniej produkować. To oparta na doświadczeniu ekspertów alternatywa dla wielkich inwestycji. Pozwala uzyskać inteligentne rekomendacje zmian poprzez przetwarzanie gromadzonych danych z zastosowaniem sztucznej inteligencji. 
 • Planowanie potrzeb materiałowych (MRP 4FACTORY). System, który pomaga w przewidywaniu i planowaniu zapotrzebowania na materiały, minimalizując nadmiar zapasów i zapewniając ciągłość produkcji.
 • Planowanie produkcji (APS 4FACTORY). Umożliwia zaawansowane harmonogramowanie i optymalizację kolejności produkcji, aby maksymalizować wykorzystanie zasobów i skracać czas realizacji.
 • Rejestrację produkcji (SFC 4FACTORY). Narzędzie do dokładnego monitorowania i dokumentowania etapów produkcyjnych, co ułatwia analizę wydajności i identyfikację obszarów do poprawy.
 • Zarządzanie procesem utrzymania ruchu (EAM 4FACTORY). System wspomagający zarządzanie aktywami produkcyjnymi, zapewniający ich odpowiednie utrzymanie i minimalizację przestojów.
 • Wsparcie zarządzania produkcją (ERP 4FACTORY). Oferuje zintegrowane zarządzanie wszystkimi aspektami działalności przedsiębiorstwa, od finansów po łańcuch dostaw, wspierając podejmowanie strategicznych decyzji.
 • Zarządzanie produktem (PLM 4FACTORY). System zarządzania cyklem życia produktu od fazy koncepcyjnej po wycofanie z rynku, co pozwala na lepszą kontrolę jakości i innowacji.
 • Usprawnienie procesów decyzyjnych (BI 4FACTORY). Wykorzystuje narzędzia Business Intelligence do analizowania danych pozwala na lepsze zrozumienie rynku i efektywniejsze planowanie strategiczne.
 • Konfigurację produktów (CFG 4FACTORY), która umożliwia klientom dostosowanie produktów do swoich specyficznych potrzeb. Tym samym zwiększają satysfakcję klienta i konkurencyjność firmy.

Te innowacje świadczą o zaangażowaniu DSR w tworzenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań, mających na celu usprawnienie i optymalizację procesów zarządzania produkcją.

Jak radzicie sobie z konkurencją ze strony międzynarodowych firm IT?

Poprzez współpracę. Od wielu lat wprowadzamy na rynek polski rozwiązania takich firm jak: QAD, Siemens, Qlik. Unikalna wiedza w zakresie specyfiki polskiego rynku firm produkcyjnych pozwala nam uzupełnić portfolio produktów wspomnianych organizacji, poprzez dedykowane rozwiązania przygotowane przez DSR. Korzystamy ze środków unijnych, które są dostępne w programie FENG, w celu budowy – wspólnie z naszymi klientami – elastycznych rozwiązań bazujących na wspólnym doświadczeniu.

[WYWIAD] Wyzwania i szanse dla polskich firm produkcyjnych w dobie cyfrowej transformacji
Źródło: DSR

Dziś cybersecurity jest priorytetem. Jak dbacie o bezpieczeństwo danych swoich klientów, zwłaszcza w kontekście wrażliwych informacji przemysłowych?

Przede wszystkim skutecznie. Bezpieczeństwo cybernetyczne jest priorytetem dla DSR, zwłaszcza w kontekście ochrony wrażliwych danych przemysłowych swoich klientów. Dlatego firma DSR stosuje najnowsze technologie i wprowadza skuteczną strategię, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Do takich działań należą:

 • Zaawansowane technologie szyfrowania. DSR stosuje branżowe standardy bezpieczeństwa do ochrony danych przesyłanych i przechowywanych w ich systemach.
 • DSR implementuje skuteczne zabezpieczenia sieciowe, które chronią przed nieautoryzowanym dostępem i atakami cybernetycznymi.
 • Regularne audyty i oceny bezpieczeństwa. Firma regularnie przeprowadza audyty bezpieczeństwa, aby identyfikować i eliminować potencjalne luki w swoich systemach.
 • Szkolenia pracowników z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego. DSR regularnie prowadzi szkolenia personelu z zakresu cyberbezpieczeństwa.
 • Ciągłe monitorowanie i wdrażanie koniecznych poprawek. DSR w sposób ciągły monitoruje swoje systemy, w celu szybkiego wykrywania i reagowania na potencjalne zagrożenia.

Jak radzicie sobie z przyszłościowymi trendami, takimi jak Internet rzeczy (IoT) i sztuczna inteligencja (AI) w kontekście rozwiązań dla sektora produkcyjnego?

Patrząc na nasze, stale poszerzające się portfolio produktów, możemy śmiało stwierdzić, że z IoT i AI jesteśmy za pan brat od dobrych 5 lat. Trendy te nadal są przyszłością dla wielu naszych klientów – ale dla nas to już codzienność.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w połączeniu z Internetem Rzeczy (IoT) w produkcji otwiera nowe możliwości dla przemysłu produkcyjnego. AI i IoT razem tworzą potężne narzędzie do analizy i optymalizacji procesów produkcyjnych, co przekłada się na zwiększenie wydajności, jakości i bezpieczeństwa.

W produkcji, IoT zapewnia ciągły przepływ danych z urządzeń i maszyn, tworząc ogromną bazę informacji w czasie rzeczywistym. Sensory IoT mogą monitorować różne parametry, takie jak temperatura, ciśnienie, wilgotność, czy szybkość pracy maszyn. Te dane są następnie przekazywane do systemów AI, które mogą analizować i interpretować je w celu identyfikacji wzorców, predykcji awarii lub nieefektywności oraz sugerowania usprawnień.

AI, dzięki swoim zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, jest w stanie przewidywać problemy zanim się pojawią. To pozwala na wczesne interweniowanie i zminimalizowanie przestojów w produkcji. Przykładowo, algorytmy mogą wykrywać anomalie w działaniu maszyn, sugerując konieczność konserwacji lub wymiany części zanim dojdzie do awarii.

Dodatkowo, AI może optymalizować procesy produkcyjne poprzez automatyzację i inteligentne harmonogramowanie. Może analizować dane z różnych źródeł, w tym historię produkcji, warunki rynkowe i dostępność zasobów, aby dynamicznie dostosowywać plany produkcji, maksymalizując efektywność i zmniejszając koszty.

Integracja AI z IoT w produkcji umożliwia również tworzenie inteligentnych systemów kontroli jakości. Przykładowo, systemy wizyjne wspierane przez AI mogą badać produkty na linii produkcyjnej, wykrywając defekty z większą dokładnością niż ludzkie oko.

Wreszcie, połączenie AI i IoT wspiera podejście zorientowane na dane w podejmowaniu decyzji biznesowych. Dzięki ciągłemu zbieraniu i analizowaniu danych, firmy produkcyjne mogą lepiej zrozumieć swoje procesy, identyfikować obszary do poprawy i reagować szybko na zmieniające się warunki rynkowe.

Wykorzystanie AI w połączeniu z IoT stanowi klucz do sukcesu w szybko ewoluującym środowisku produkcyjnym. My, jako DSR,  już tym kluczem dysponujemy.

Rozwój kompetencji cyfrowych pracowników jest kluczowy w erze cyfrowej transformacji. Jakie inicjatywy i programy rozwoju zawodowego prowadzi DSR, aby zapewnić, że wasi pracownicy są odpowiednio wyposażeni w nowoczesne umiejętności cyfrowe?

Dysponujemy silnym i doświadczonym zespołem B+R w zakresie obszaru AI oraz ML. Nasz zespół przygotował już 7 wniosków patentowych i otrzymaliśmy aż 4 patenty w obszarze wykorzystania nowoczesnych rozwiązań IT w produkcji.

Jakie macie plany i cele na najbliższe lata?

Plan opiera się na zaufaniu naszych klientów do kompetencji zespołu DSR. Współpracując z nimi, analizujemy potrzeby rynku firm produkcyjnych i wybieramy najlepsze rozwiązania, które następnie ulepszamy naszymi umiejętnościami, rozwijanymi przez ostatnie 18 lat. Tworzymy także własne produkty. I tu jest największy potencjał dla rozwoju naszego zespołu ekspertów. Cel? Utrzymać i rozwijać największy w Polsce zespół ekspertów w obszarze wsparcia firm produkcyjnych.

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...