10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaTurystykaWyzwania i trendy zrównoważonej turystyki

Wyzwania i trendy zrównoważonej turystyki

-

Jak podróżować mądrze, nie pozostawiając śladów na odwiedzanych miejscach? Jakie wyzwania stoją przed biurami podróży i organizacjami turystycznymi w obliczu rosnących oczekiwań turystów związanych z ochroną środowiska?

Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy XIV Forum Promocji Turystycznej, które odbyło się 11 kwietnia w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu.

Forum – drogowskaz zmian

Tegoroczna edycja Forum zgromadziła liczną grupę ekspertów i praktyków branży turystycznej, a także polityków i przedstawicieli Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych. Uczestnicy dyskutowali o promocji miejsc wypoczynku i rekreacji, współpracy między sektorem prywatnym a samorządami, a także o najnowszych trendach i kierunkach rozwoju turystyki.

Warto wspomnieć, że turystyka odgrywa istotną rolę w polskiej gospodarce, generując obecnie 5,2% PKB kraju. W 2019 roku ten wskaźnik wynosił 6,2%, a do tego poziomu branża ma powrócić w ciągu najbliższych czterech lat. Obecnie obserwujemy odbudowę sektora po pandemii COVID-19, a sama turystyka stała się bardziej powszechna niż kiedykolwiek dotąd.

Zrównoważona turystyka – wyzwanie i szansa

Głównym tematem XIV Forum Promocji Turystycznej była zrównoważona turystyka. Idea ta opiera się na poszanowaniu odwiedzanego miejsca, jego przyrody, lokalnej społeczności i tradycji. Zrównoważony model turystyki obejmuje cały proces podróży – od planowania wycieczki, przez jej organizację, aż po aktywności podejmowane podczas pobytu w miejscu wypoczynku.

Koncepcja zrównoważonej turystyki, często określana również mianem turystyki odpowiedzialnej, zyskuje na znaczeniu w ostatnich latach. Jej celem jest minimalizacja negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne i kulturę lokalną, a jednocześnie tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców odwiedzanych regionów.

Sztuczna inteligencja na ratunek turystom

Uczestnicy Forum dyskutowali również o potencjalnym zastosowaniu sztucznej inteligencji (AI) w branży turystycznej. Obecnie poszukiwanie odpowiedniego kierunku wypoczynku, przygotowanie do wyjazdu i sam wyjazd pochłaniają około 77% czasu przeznaczonego na organizację podróży. Sztuczna inteligencja może znacząco skrócić ten proces, oferując turystom kompleksowe rozwiązania.

Systemy AI mogą m.in. rekomendować odpowiednie miejsca podróży, dobierać hotele i rezerwować noclegi, wynajmować samochody i wykupywać ubezpieczenia. Wszystko to w zaledwie kilka minut, co z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem turystów.

ŹródłoMPWiK

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!