12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneWzrost średniej emerytury na Dolnym Śląsku

Wzrost średniej emerytury na Dolnym Śląsku

-

Na Dolnym Śląsku, emerytury przekraczają średnią krajową. Przeciętna emerytura w tym regionie w 2022 roku wynosiła 2 858,78 zł, podczas gdy średnia emerytura krajowa wynosiła 2 833,56 zł. Jest to pozytywna wiadomość dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Warto zauważyć, że najwyższe średnie emerytury w kraju były wypłacane na Mazowszu (2 981,44 zł) i na Śląsku (3 338,84 zł). Dolnoślązacy znajdują się tuż za tymi regionami pod względem średniej emerytury, co jest pozytywnym wskaźnikiem.

W ciągu ostatnich 22 lat wyższa od tegorocznej była tylko waloryzacja, w 2008, która wyniosła 116,26 proc. – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Podobnie wysokie waloryzacje miały miejsce w roku, 2000 kiedy waloryzacja wyniosła 112,72 proc., a za 2007 – 112,85 proc. – dodaje.

Należy jednak pamiętać, że wysokość emerytury zależy od wielu czynników, takich jak liczba przepracowanych lat, wpłacone składki oraz rodzaj świadczenia. Osoby, które pracowały krótko lub na czarno i nie odprowadzały regularnych składek do ZUS, mogą otrzymywać niższe kwoty emerytur.

Warto podkreślić, że od 1 marca 2023 roku emerytury i renty w ZUS pobierało ponad 7,8 mln świadczeniobiorców. Na Dolnym Śląsku liczba osób korzystających z tych świadczeń również jest znacząca.

Dane ZUS wskazują, że liczba osób pobierających emerytury powyżej 7 tys. zł znacząco wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku. W marcu 2022 roku było 108,0 tys. osób otrzymujących emerytury powyżej tej kwoty, podczas gdy w marcu 2023 roku liczba ta wynosiła już 258,8 tys., co oznacza wzrost o 139,6 proc.

Wnioski te świadczą o różnorodności sytuacji emerytalnej na Dolnym Śląsku. Choć średnia emerytura przekracza średnią krajową, nadal istnieje grupa osób otrzymujących niższe świadczenia. Dlatego ważne jest, aby dbać o stabilność finansową i regularne wpłacanie składek do ZUS, aby zapewnić sobie godziwą emeryturę w przyszłości.

Źródło: ZUS

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...