18.3 C
Wrocław
czwartek, 10 października, 2024
Strona głównaBiznesPraca | HR | Kariera | EBWzrost wynagrodzeń i zapotrzebowania na prawników

Wzrost wynagrodzeń i zapotrzebowania na prawników

-

Aż 67,5% pracowników działów prawnych otrzymało w minionym roku podwyżkę wynagrodzenia, w tym niemal co czwarty o ponad 15%.

Badanie Grafton Recruitment pokazuję, że nastąpił 38% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w tej branży. Presja legislacyjna sprawia, że prawnicy nie powinni martwić się o stabilność zatrudnienia.

Praca w działach prawnych charakteryzuje się znaczną stabilnością. Widać, że rosnące płace i satysfakcja z zatrudnienia sprawiają, że niewielu prawników rozważa zmianę pracy. Tym bardziej, że przedsiębiorstwa częściej niż wcześniej rezygnują z powierzania obsługi prawnej zewnętrznym podmiotom na rzecz powiększania zespołów w przedsiębiorstwach.

Ponadto popyt na pracowników działów prawnych rośnie wraz z częstotliwością i stopniem skomplikowania nowych regulacji. Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na role w działach prawnych został zaobserwowany po wybuchu pandemii Covid-19. Pomimo niewielkich spadków w 2022 r. utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Konieczność dostosowania się firm do nowej rzeczywistości w dużej mierze spoczywa na barkach działów prawnych. Wiele zmian mających związek z transformacją technologiczną wymaga rozpatrzenia pod kątem odpowiednich regulacji, a to sprawia, że rola tych działów staje się kluczowa w rozwoju przedsiębiorstw. Obecnie duże zapotrzebowanie na obsługę prawną można zaobserwować nie tylko w obszarze nowych technologii, ale także własności intelektualnej, zrównoważonego rozwoju, w tym rosnącej odpowiedzialności społecznej korporacji, nie wspominając o stale zmieniających się przepisach prawa podatkowego oraz prawa pracy – tłumaczy Ewa Michalska, Dyrektor Zarządzająca Grafton Recruitment.

Choć zapotrzebowanie na prawników utrzymuje się powyżej przyjętego benchmarku, widoczny jest jednocześnie spadek popytu na role z obszaru compliance. Wynika to z faktu, że obszar ten dotyczy zazwyczaj niszowych procesów realizowanych głównie w ramach Centrów Usług Wspólnych, w których obserwuje się mniejszą liczbę inwestycji.

Aż 62,5% pracowników działów prawnych deklaruje, że jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych ze swojej pracy. Jednocześnie 67,5% wskazuje, że ich praca jest stresująca lub bardzo stresująca. Z badania wynika również, że potrzeby pracowników działów prawnych są w najwyższym stopniu zaspokajane w obszarze benefitów pozapłacowych i możliwości rozwoju.

Z kolei 40% pracowników działów prawnych nie myśli obecnie o zmianie pracodawcy. A jednocześnie 45% ankietowanych ma poczucie, że zmiana pracy byłaby obecnie trudna. Jedynie 12,5% zatrudnionych aktywnie poszukuje nowej pracy.

Najwięcej zarabiają prawnicy w Warszawie. Młodszy prawnik zarabia średnio 9,5 tys. zł, a starszy prawnik około 30 tys. zł. Spośród badanych miast najgorzej wynagradzani są prawnicy w Łodzi i Poznaniu.

50% ankietowanych pracuje w trybie stacjonarnym. Możliwość pracy zdalnej znajduje się na przedostatnim miejscu w hierarchii istotnych czynników zatrudnienia.

Źródło: Grafton Recruitment

Masz newsa, pomysł na artykuł, który mógłby zainteresować naszych czytelników? Pisz śmiało na redakcja@forcenews.pl.

reklama

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECANE WYDARZENIA