29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesZadłużenie wobec operatorów telekomunikacyjnych przekracza miliard złotych

Zadłużenie wobec operatorów telekomunikacyjnych przekracza miliard złotych

-

Dług wobec telekomów przekracza miliard złotych, a na liście dłużników znajduje się ćwierć miliona konsumentów i firm. Średnie zadłużenie osoby fizycznej to 3 tysiące złotych, a przedsiębiorstwa zalegają blisko 10 tysięcy złotych.

Dostawcy usług telekomunikacyjnych coraz lepiej zabezpieczają się przed niewypłacalnymi klientami i firmami. W roku 2022 pobrali z Krajowego Rejestru Długów 2,5 miliona raportów dotyczących potencjalnych klientów. W I kwartale 2023 roku odnotowano wzrost takich zapytań o 16 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Wzrost ten wynika również z ogólnego zapotrzebowania społeczeństwa na dostęp do sieci.

Internet nieodłącznym elementem życia Polaków

Według danych GUS, aż 93 procent gospodarstw domowych w Polsce posiada dostęp do Internetu. W grudniu 2022 roku 88 procent Polaków korzystało ze smartfonów, wynika z badań Krajowego Instytutu Mediów.

Zapotrzebowanie na dostęp do Internetu i usług telekomunikacyjnych stale rośnie, jednak nie wszyscy użytkownicy pamiętają o konieczności opłacania tych usług. Obecnie zadłużenie wobec operatorów telekomunikacyjnych i dostawców Internetu wynosi ponad miliard złotych. Z kolei na liście dłużników znajduje się 250 tysięcy konsumentów i firm. Średnie zadłużenie osoby fizycznej wynosi 3 tysiące złotych, natomiast przedsiębiorstwa zalegają blisko 10 tysięcy złotych.

Branże najbardziej zadłużone

Analizując liczbę dłużników pod kątem branż, można zauważyć, że najwięcej niezapłaconych rachunków mają firmy z sektora handlowego. Jest ich aż 9 tysięcy. Na drugim miejscu znajduje się branża budowlana z 6 tysiącami dłużników. Natomiast na trzecim miejscu jest sektor transportu i gospodarki magazynowej z 4,1 tysiąca nieuregulowanych płatności.

Dłużnicy-konsumenci

Spośród blisko 213 tysięcy dłużników-konsumentów, większość to mężczyźni – 121 tysięcy osób zalega z opłatami. Liczba kobiet zalegających z płatnościami wynosi 91 tysięcy, a średnie zadłużenie jest podobne i wynosi około 3 tysięcy złotych. Największą grupę zalegających stanowią osoby w wieku od 36 do 45 lat, aż 57 tysięcy osób. Natomiast najmłodsi Polacy w wieku od 18 do 25 lat stanowią najmniejszą grupę zalegających z płatnościami. Jedynie 18 tysięcy z nich ma problem z uregulowaniem rachunków za telefony, telewizję czy Internet.

Największą grupę zadłużonych stanowią mieszkańcy miast o populacji od 20 do 50 tysięcy mieszkańców. To łącznie 46,4 tysiąca osób z zadłużeniem sięgającym 134,5 miliona złotych.

W rankingu województw największe zadłużenie wobec operatorów telekomunikacyjnych odnotowano w województwie mazowieckim. Tutaj łączne zobowiązania konsumentów i firm wynoszą aż 168 milionów złotych. Na drugim miejscu jest województwo śląskie z kwotą 135 milionów złotych, a trzecie miejsce zajmuje województwo dolnośląskie z zadłużeniem przekraczającym 102 miliony złotych.

Numer telefonu jak drugi PESEL

Według przeprowadzonego badania „Wiedza na temat bezpieczeństwa ochrony danych osobowych w Polsce”, co drugi Polak uważa numer telefonu za swoje dane osobowe. Ta opinia jest podzielana przez blisko 50 procent społeczeństwa. Zaskakujące jednak jest to, że tylko około 22 procent ankietowanych uznaje adres IP lub dane o lokalizacji za dane osobowe, które mogą pozwolić na identyfikację konkretnej osoby.

Źródło: KRD

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!