18.2 C
Wrocław
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneUrlop macierzyński dla ojców | Aktualne informacje

Urlop macierzyński dla ojców | Aktualne informacje

-

Opiekunowie dzieci w Polsce coraz chętniej korzystają z możliwości przejęcia opieki nad maluchem. Ojcowie coraz częściej decydują się na tacierzyński i dzielenie obowiązków wychowawczych z matką.

Kwiecień tego roku przyniósł zmiany w przepisach, które dodatkowo korzystnie wpłynęły na sytuację opiekujących się dziećmi ojców. Ojciec może teraz otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego. Może również skorzystać z zasiłku macierzyńskiego w przypadku przejęcia opieki nad dzieckiem po 14 tygodniach od urodzenia. Wtedy gdy matka wraca do pracy. Ta możliwość została wykorzystana przez ponad 2,7 tysiąca mężczyzn, w tym 237 ojców z województwa dolnośląskiego.

Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Przez cztery miesiące br. zasiłek pobrało w całym kraju prawie 57 tys. mężczyzn. Ojcowie mogą go dostawać przez 2 tygodnie i wykorzystać jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z tych części musi trwać przynajmniej tydzień, ale części nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku blisko 200 tysięcy rodziców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego za ten okres. Na Dolnym Śląsku liczba ta wyniosła 14,5 tysiąca, w tym 165 ojców. Ogólnokrajowe statystyki podają, że w pierwszym kwartale tego roku na urlopie rodzicielskim przebywało 1,8 tysiąca mężczyzn i 197,9 tysiąca matek.

Pod względem wypłat zasiłków macierzyńskich ZUS odnotował najwięcej przypadków w województwie Mazowieckim – 53,6 tysiąca. Na drugim miejscu znalazł się Śląsk z wynikiem 37,3 tysiąca, natomiast na trzecim Wielkopolska i Małopolskie z wynikiem 34,2 tysiąca. Dolny Śląsk uplasował się na 5. miejscu z wynikiem 24,4 tysiąca wypłat.

Gdzie ojcowie decydują się na urlop macierzyński?

Najchętniej wybierane są województwa:

  1. Mazowieckie – 8,8 tysiąca.
  2. Śląskie – 7,6 tysiąca.
  3. Wielkopolskie – 6,4 tysiąca.
  4. Małopolskie – 6,1 tysiąca.
  5. Dolnośląskie – 4,6 tysiąca.

W roku 2022 zasiłek macierzyński otrzymało łącznie 443 tysiące kobiet i 192 tysiące mężczyzn. Natomiast rok wcześniej liczby te wynosiły odpowiednio 473 tysiące kobiet i 196 tysięcy mężczyzn. Wyraźnie widać, że coraz więcej ojców decyduje się na aktywne uczestnictwo w opiece nad dziećmi, korzystając z dostępnych im praw i możliwości.

Rosnący trend wyraźnie pokazuje zmianę społecznych norm i akceptacji dla ról rodzicielskich. Ponadto, ojcostwo nie postrzega się już jako „niemęskie”, a opieka nad dzieckiem nie jest domeną wyłącznie matek. Coraz większa liczba ojców angażuje się w wychowanie i opiekę nad maluchami.

ŹródłoZUS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!