29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneZbliża się deadline składania wniosku o zasiłek macierzyński

Zbliża się deadline składania wniosku o zasiłek macierzyński

-

Tylko do 17 maja (środa) rodzice mogą złożyć wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku.

Dotyczy to tych osób, które na 26 kwietnia br. dostawały z ZUS zasiłek macierzyński. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego. Równocześnie jest to 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

Jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński to zasiłek będzie wynosił  81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania.

Nie dotyczy to dodatkowych, wprowadzonych nowymi przepisami 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Za tę część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres:

  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego
  • urlopu rodzicielskiego

aby mieć wyższe wypłaty, muszą złożyć nowy wniosek o przeliczenie zasiłku.

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien być złożony do płatnika zasiłku. Czyli do pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek powinien być złożony w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek może być również przekazany w formie elektronicznej. Przykładowo przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

Nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców. Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy. W terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Źródło: ZUS

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!